Türkiye’nin en çok okunan Tatil Rehberi Tatilpanosu.net eski WordPress sürümü, sorunlu eklentileri ve Database‘de hatalı kurgulamalardan dolayı saldırılara çok açık durumdaydı. Nitekim 3 aydır çeşitli saldırılara maruz kaldı ve ciddi bir sıralama kaybı yaşadı.

En sonunda tüm sistemi ele aldık. Hatalı eklentileri düzenledik. PHP versiyonu 15 yaşında olan Tatil Panosu‘nda PHP versiyonunu 7.4‘e kadar yükselttik.

Tüm dosyalarımızı özellikle fotoğraflarımızı yeni nesil formata geçirdik ve kullanıcılarımıza önemli bir şekilde sitenin yüklenmesinde zaman kazancı sağladık.

Fakat; tüm güncellemeleri, düzenlemeleri gerçekleştirmiş olmamıza rağmen “Google Pagespeed” puanı maalesef istediğimiz rakamlara yakın bile değil 100 üzerinden 19 gibi inanılmaz düşük bir rakamdaydı.

Bu rahatsız edici durum üzerinde bir iyileştirme yapmaya karar verdik. Tabi her işin bir uzmanı ve zamanı gelince ilgili uzmanla çalışmayı bilmek gerekiyor. Bu konuda uzmanlaşmış birinde veya bir kurumdan teknik destek almaya karar verdim.

Özellikle son 3 ayda “Tatil” aramasında 28. sıradan 62. sıraya, “Tatil Rehberi” aramasında ise 1. sıradan 3. sıraya gerilemesi Tatil Panosu için çok kabul edilebilir bir durum değildi.

Araştırmalarımda en sonunda “Mustafa Karagöz” arkadaşa ulaştım. Çalışmalarını inceledim ve anlaşıp bir şekilde kendisinden Tatil Panosu için hizmet aldık. Sonuç mu? 100 üzerinden 98 gibi oldukça keyiflendirici bir rakam oldu.

Umarım önümüzdeki günlerde Tatil Panosu ahengini tekrar yakalar ve kaybettiği ulusal aramalardaki sıralamayı tekrar kazanır. Bu konuda önemli yeniliklerle yakın zamanda bıraktığı pozisyonlara geri döneceğini düşünüyoruz. Belki de 10 yıldır aslında direkt olarak yer aldığı Tatil aramasındaki 7. sıraya geri döner. Fakat; ilk 10 sırada olmasının bir maddi karşılığı var. Fakat; Tatilpanosu.net ticari bir kuruluş değil. Bu tarz büyük aramalarda yer alması fıtrat olarak çokta mümkün değil.

Yine de Google Play üzerinde Tatil yazınca ilk 10 sırada yer almasını keyifle karşılıyoruz. Google Play – Tatil Rehberi uygulamasını cep telefonlarınıza indirip, puanlayabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel, Google0 CommentsViews: 41

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…