Merhaba Tahir Bey, ilk olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için IRC Forumları yönetimi ve kullanıcıları adına teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ederim.

Röportajımıza başlamadan önce, Tahir Dinç kimdir? Mesleğiniz ve gündelik hayatta ne yaparsınız?

Karaelmas Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü okudum aynı zamanda Nevşehir Turizm Meslek Yüksekokulu’nu bıraktım. Şu an Turizm alanında aktif olarak varlığım devam ediyor. Zamanımın çoğunu turizm üzerine çalışmalara ayırıyorum.

Peki Tahir Bey, turizm ve İnternet ile tanışmanız nasıl oldu?

İnternet üzerinde geçirmiş olduğum 12-13 yıl oldu sanırım, tam olarak kaç yıl olduğunu hatırlamıyorum. Tabi ilk İnternet’e girdiğimiz de o zamanlarda IRC çok büyük bir alana sahipti ve başkada bir şey yoktu. IRC üzerinde bir süre bulundum, İnternet’i de sevmiştim ve kendi IRC sunucumu açarak 8-9 yıldır yayında tutuyorum. IRC’e 4 yıldır girmiyorum.

İnternet ile ilk karşılaştığım gün yanımdaki arkadaşa ilerde mesleğim bu olacak demiştim. Çok hoşuma gitmişti ve benim için gerçek bir tutku oldu. Günümüzde İnternet üzerinde çok sık vakit geçiremiyorum, yoğun bir tempo içerisindeyim.

Turizme giriş hikayem ise Kuşadası’nda 2006 yılında tatildeyken başladı. Tatilde turizme girmeye karar verdim. Nitekim o zamanlarda da her zaman dediğim gibi İnternet ile bir sektörü birleştirerek melez bir alanda yetişmiş bilgiye sahip olmanın doğruluğuna inandım. İlk yaptığım iş “Tatilde.org” satın alarak Tatil Rehberi inşa etmek oldu. Bunu da 5 yıllık bir birikimle başardık nitekim şu an en fazla içerik ve ziyaret çeken Tatil rehberi.

Neden Öğretmenlik değil de Turizm?

Eğitim alanında varlığımı devam ettirmeyi düşünüyorum. Fakat bunu Sınıf Öğretmeni olarak yapma konusunda kararımı vermedim. Turizmi seviyorum ve bu zamana kadar 1000’den fazla makale yazarak milyonlarca insan tarafından okunmasını sağladım. Bu konunun bir sonraki safhası öğretmenlik değil, daha evrensel bir çalışma olarak görüyorum. Fakat öğretmenliği her zaman seveceğim ve kendimi bir öğretmen olarak göreceğim.

Turizm çalışmalarınızda tam olarak hangi aşamadasınız?

Turizm konusunda en fazla içeriği yazmış olmakla övünürken işin bir sonraki adımı işin ticari kısmına geçmek oldu. Bu konuda dikkatli bir araştırma safhasından sonra marka isimi olarak “Tatilpanosu.com” isimini belirledim. 2011 yılı itibariyle günümüzde sadece Bkm Tur’un ürünlerini satıyor fakat ilerde çok daha fazla acentanın ürünlerine çok uygun fiyatlarla rezervasyon yapılabilecek. %100 güvenli bir rezervasyon markası çıkartmak için tüm bildiklerimi kullanmaya çalışıyorum.

ODP Editörü olarak İnternet sitelerine ne gibi tavsiyeleriniz var?

Öncelikle “özgün düşüncelere” ihtiyaç çok fazla. Evrensel anlamda tüm dünyanın ihtiyacı var. Fakat kendi ülkemiz İnternet alanında da dışa bağımlı hala kendi markamızı çıkartamadık. Bu konuda bizler bir şeyler yapmazsak kimse bir şey yapamaz. Bürokrasi veya diğer tüm olgular bu tarz özgün evrensel bir çalışmaya yardımcı olamaz. Zaten olmuyorda örneğin bir “Turizm Bakanlığı” maceram vardır ki ülke çapında bir şey yapmak isteyen gençler için örnek teşkil eder.  10 yıl öncesinde bir IRC’de sohbet ederken kendi IRC’i mi açacağım ve büyük bir server olacak dediğimde o anda kimse buna inanmamış ve destek çıkmamıştı. Açtım ve dönemin en iyilerinden bir tanesi oldu. İnternet üzerinden radyo açmaya karar verdim ve bunu IRC’e takılanlarla konuştum yine o dönemlerde en güçlü radyo olacak dedim Kardelen FM’i açtım. Kendi dönemlerinde en fazla dinleyiciye ulaştı webten ilk isteği aldı ve benzeri bir çok yenilik getirdi sektöre. Yıllar önce İnternet üzerinde yapılacak tek şey vardı o da IRC idi, başka bir alan olsaydı bu kez o alanda ilerlemek isterdim.

Turizme girmeye karar verdiğimde tatil yaptığım otelin sahibinin yanına gittim. Dedim ben karar verdim turizme gireceğim, bir yol haritası belirledim ve başarılı olacak. Kendisi evet, tabi gibi geçiştirici cevaplar verdi. Dedim günde 10.000 kişi gelirse bir site ne kadar başarılı olur dedim, Google’de “Tatil” aramasında ilk sayfada olursa para kazanır mı dedim, kendisi bunların olmasına sıfır ihtimal tanıyıp “evet” dedi. Bu işe beraber girelim dedim, sen turizmden anlıyorsun ben proje ve geliştirmeden. Adam çok yogun olduğunu ve bu konularla ilgilenemeyeceğinden bahsetti.

Fakat kararlıydım ve 2 yıl sonra dediklerimi gerçekleştirdim. O günden sonra ilk defa Kuşadası’na gitmiştim. Kuşadası’nın en iyi otelinde konaklayıp “o kişiye” ulaştım. Bu kez kendisi ortaklık teklif etti neler yapabiliriz senle dedi, bende hiç bir şey dedim.

Birkaç yıl önce Turizm Bakanlığı’na 20 sayfalık bir proje ile gittim. Bu proje dedim, arama motorunda Google, arkadaşlıkta Facebook, videoda Youtube neyse turizmde de bu olacak dedim. Kendileri beni dinlediler, en uygun şekilde göndermeyi düşünerek dinlediler sonra en uygun ve kırıcı olmayan bir dille gönderdiler. Hemde 5 kere gittim ve 5’inde de uygun bir dille gönderdiler. Bir işe kalkıştığınızda ülkenizi düşünüyor olsanızda devletin hiç bir yararı olmuyor. Bu zamana kadar zerre derecede devletten bir fayda sağlayamadım.

İlgili proje daha çok gelişti ve kendim sıfır bütçe ile yapamazdım. Bu sebepten önce adımlarımı yeniliyerek en temelden www.tatilpanosu.com oluşumuyla başladım. Temel hedefe ulaşırken birilerinin turizm alanında bu projeyi gerçekleştirmesinden elbette çok korkuyorum fakat yapabileceğim çok fazla bir şey yok.

Biraz fazla uzun oldu sanırım konu dağıltı. ODP üzerinde sitelerini başvuran arkadaşlara kendim yönergelere bağlı kalmadan şunları tavsiye edebilirim. Yaptığınız şeyin sektöre ne gibi yenilik getirdiğini birkaç kez bakın. Küçük bir yeniliğin bile nelere yol açabileceğini tahmin edemezsiniz. Anketler yapın, araştırmalar yapın ve daha fazlasını isteyin. ODP’ye eklensin birazda SEO yapar ardından reklamlar yerleştiririm mantığından çıkmalısınız. Orjinalliği kesinlikle arama motorları için değil site kullanıcıları için yapın sitenizi ziyaret edenlerin kaçta kaçı 2. Kez ziyaret ediyor bakın.

Şu an Tatil Panosu hangi durumda bildiğim üzere Google’de fitre durumu söz konusu.

Esasında Tatil Panosu oluşumu olarak Google merkezli bir yapıda asla düşünmedik. Biz temel olarak atmamız gereken adımları atarak hedefimize ilerlemeye çalışıyoruz, bu konuda çok güçlü bir kadromuz var ve sonuç olarak daha iyisi kuşkusuz olacaktır. Google’de Tatilpanosu’nun girmiş olduğu filtreye zamanında BMW’de yakalanmış o kadar sıkıntı olacak bir durum değil fakat biz yinede en kısa sürede çözmeye çalışıyoruz.

Bu oluşumda Tatil Panosu kesinlikle bir adım ve bu adımı tekrar analiz ettiğimde birkaç hatamı gördüm. Yeniden yapılandırarak “2. Bir marka” ile tekrar yeni bir oluşuma gitmeye karar verdim. Tamamen tüm sistemiyle Tatil Panosu’ndan bağımsız olacak bu yeni marka ile bu kez gerçekleştirmiş olduğum hataları göstermeyeceğim.

Dostlarıma da özel bir süprizim olacak ve ekstra indirim verebildiğimiz otelleri yeni marka içerisinde bir kısımda onlarla paylaşacağım. İşin içinde bu kadar çok olup, eğer gerekten çok çevreniz varsa bunu sistematiğe bağlamak çok mantıklı gözüküyor.

Yeni markanızdan kısaca bahseder misiniz?

İşin temelinde yaşayan bir turizm sitesi diyebiliriz. Otel fiyatları yine tabanda yer alacak şekilde fakat bu kez bir üyelik sistemi entegresi de düşünüyoruz. Gelişmiş bir yazılımla insanların vakit geçirebileceği ve aktif olarak yer alabileceği hafif sosyal ağ havasında bir turizm sitesi. Fakat kesinlikle ağırlıklı olarak ticari bir yapıda olacak. İçerisinde minik bir “fırsat sitesi” mantığının olacağından bahsedebilirim. Mesela “Kapadokya Turu” 200 TL’ye düştü ise bunu “Tatil Fırsatları” kısımından görebileceksiniz. Aynı buna benzer bir çok şekilde gerçek fırsatlara site üzerinden ulaşılabilecek.

Temel olarak bu yeni markada “Alanya” en baş konumu olacak diyebilirim. Tüm Alanya otelleriyle anlaşma yaparak ilgili otelleri bu yeni markada yer vermeye çalışacağım.Daha çok benzersiz yenilik gelecek fakat onlardan bahsetmeyelim, ekim ayı gibi yayında olduğu zaman hep beraber görebiliriz.

Ciddi projeler içerisindesiniz, çok yorucu bir süreç yaşadığınız belli. Bu süreçte bize vakit ayırıp sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz.

Ben sizlerin benimle röportaj yapmasından dolayı teşekkür ederim.

Röportaj Yapan : IRCForumlari.org
Yapan Kişi : Kadir
Röportaj Tarihi : 30.08.2011
Röportaj Yapılan Kişi : Turizm Yazarı ve Kardelen FM Sahibi Tahir Dinç

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Google, Turizm0 CommentsViews: 36

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…