SEO Tanımı

Web sitelerin arama motorları üzerinde daha fazla görünürlük elde etmesini sağlamak için yapılan çalışmalara SEO denmektedir. Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu olarak belirtilmektedir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Yapılır? 22 Yıllık Deneyimi 15 Dakikada Öğrenin

SEO Çalışma Alanları

Bu veriler 2023 yılı itibariyle 5 yıl geçerliliği vardır. SEO’yu 3 ayrı noktada değerlendireceğiz ve bunlar Siteiçi, Sitedışı ve Teknik SEO’dur.

Siteiçi SEO

Sitemizin içerik, kullanıcı dostu olması ve diğer hususlarını barındır.

Sitedışı SEO

Sitemizin dış İnternet’teki varlığı üzerinde iyileştirme çalışmalarıdır.

Teknik SEO

Sitemizin hız, tarayıcı uyumluluğu ve günümüz teknolojilerini kullanma sistemini genel olarak barındırır.

Kahvenizi Elinize Alın ve Şimdi SEO’yu Öğrenmeye Başlayalım

SEO’yu Öğrenmeden Öncesi Bilmeniz Gerekenler?

Dil Kuralları

Türkçe veya siteniziniz dil kurallarına hakim olmak siteniz için temel materyallerden olan içerik kısmını ziyaretçilere doğru ve anlaşılır sunmanızı sağlar.

WordPress Eğitimi

Siteniz dünyanın en yaygın CMS yazılım olan WordPress üzerine kurmak istiyorsanız WordPress Admin paneli kullanımını öğrenmelisiniz.

Temel HTML (Tercihi)

WEB bir dil sahibidir. Bunlar; PHP, ASP veya Asp.net olabilir. Fakat; kullanıcıya HTML olarak gelir. SEO öncesi HTML eğitimi almalısınız.

SEO ve İçerik İlişkisi

İnsanlığa katkı sağlamak size her zaman değer katacaktır. Dünya insanlığına katkı üretecek gerçek bilgi ürünü içerikler oluşturmalısınız. İlgili aratılma kelimesi “soru veya sorun” için çözüm üretmeli ve kişi aradığı bilgiye ulaşmalıdır.

Örneğin; “SEO Nasıl Yapılır?” başlığında bir aratılma içeren içerik

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonunuzu (SEO) iyileştirmek için bu önerileri izleyin ve web sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralara yükselmesini izleyin.

1. Alakalı, Yetkili İçerik Yayınlayın

SEOKaliteli ve yetkili içerik arama motoru sıralamalarınızın bir numaralı itici gücüdür ve harika içeriğin yerini hiçbir şey tutamaz. Bu durum özellikle SEO pazarlaması yaparken en önemli kriterdir. Hedeflediğiniz kullanıcı için özel olarak oluşturulan kaliteli içerik, site trafiğini artırır, bu da sitenizin otoritesini ve alaka düzeyini yükseltecektir. Web sitesi içerik yazma becerilerinizde ince ayar yapın ve hakkında yazdığınız konuda kendinizi bir otorite olun ve sunun.

Anahtar Kelimeler

Web sitenizdeki her yetkili içerik sayfası için belirli bir anahtar kelime öbeği belirleyin ve hedefleyin .

Birden Çok Anahtar Kelime İfadesi

MarketingBir web sayfasının birden fazla anahtar kelime öbeği için arama motorunda sıralama alması çok zordur (bu ifadeler çok benzer kelime öbekleri olmadıkça geçerlidir). Tek bir sayfa hem “biyomedikal mühendisliği işleri” hem de “biyomedikal mühendisliği kariyerleri” için sıralama yapabilir. Fakat; aynı sayfa “SEO Nasıl yapılır?” kelime öbeğinde gelmesi muhtemel değildir.

Web sitenizle birden fazla anahtar kelime öbeği için sıralama yapmak istiyorsanız, hedeflediğiniz her anahtar kelime öbeği için ayrı bir sayfa oluşturmanız daha doğru olacaktır.

Anahtar Kelimeleri Yerleştirme

dijital marketingBelirli bir sayfa için anahtar kelime öbeğiniz seçildikten sonra şu soruları göz önünde bulundurun:

– Sayfa URL’sinde (klasörlerde anahtar sözcükler kullanarak) anahtar kelime öbeğinin bir kısmını veya tamamını kullanabilir miyim?

– Anahtar kelime öbeğinin bir kısmını veya tamamını sayfa başlığında kullanabilir miyim?

– Sayfa başlıklarında ve alt başlıklarda anahtar kelime öbeğinin bir kısmını veya tamamını kullanabilir miyim ?

Alt Text

Bu sorulara evet yanıtı vermek, arama motoru sıralamanızı yükseltebilir. Yine de doğal ve kullanıcı dostu olun . Örneğin, “mühendislik” kelimesinin URL’de üç kez veya daha fazla görünmesini veya sayfa başlığında ve ayrıca her başlıkta Kuzey Işıkları ifadesinin tekrarlanmasını istemezsiniz. Okunabilirlik ve kullanılabilirlik, arama motoru optimizasyonunun önüne geçen yegane güçtür.

İçerik

Sayfa URL’si, başlık ve içerik, arama motoru sıralamalarında en etkili olanıdır. Anahtar kelime öbeğinizi sayfa boyunca birkaç kez tekrarlayın – açılış ve kapanış paragraflarında bir veya iki kez ve kalan içerik boyunca iki ila dört kez daha yer verin. Yetkili olun. Hem kuruluşunuzun web sitesinde hem de yararlı olan diğer web sitelerinde ilgili kaynaklara ve ek bilgilere stratejik olarak bağlantı kurun.

Bu anahtar kelime öbeklerini vurgulamak için kalın , italik , başlık etiketleri (özellikle bir H1) ve diğer vurgu etiketlerini kullanmayı unutmayın, ancak aşırıya kaçmayın. SEO için iyi yazı yazmaktan asla ödün vermeyin. En iyi sayfalar arama motoru için değil kullanıcı için yazılır. Yeni içerik fırsatları bulmanıza yardımcı olması için SEO pazarlama araçları hakkında daha fazla bilgi edinin.

İçeriğinizi Düzenli Olarak Güncelleyin

güncellemeMuhtemelen içerik konusunda oldukça güçlü hissettiğimizi fark etmişsinizdir . Arama motorları da öyle. Düzenli olarak güncellenen içerik, bir sitenin alaka düzeyinin en iyi göstergelerinden biri olarak görülür, bu nedenle içeriği güncel tuttuğunuzdan emin olun. İçeriğinizi belirli bir programa göre denetleyin (örneğin dönemsel olarak) ve gerektiğinde güncellemeler yapın.

Blog yazmak

Sitenize ait blogunuza anahtar kelime öbekleri açısından zengin ek içerik yazmak, arama motoru sıralamalarınızı da yükseltebilir. Blog gönderileri, hedeflediğiniz belirli konularla ilgili daha kısa güncellemeler bile olabilir. Okuyucuya konu hakkında daha iyi bir resim veya ek bilgi sağlamaya yardımcı olun. İlgili CMS web sayfalarınızı ve blog gönderilerinizi birbirine bağlayın.

Meta Veriler

Web sitenizi tasarlarken, her sayfaetiketleri arasında metadata veya sayfanızın içeriği hakkında bilgi eklemek için bir boşluk içerir. Orijinal olarak UMC web ekibi tarafından üretilmiş bir CMS siteniz varsa, bu verileri sizin için önceden doldurmuş olacaktır. Ancak, siteniz zaman içinde değiştikçe meta verileri incelemeniz ve güncellemeniz önemlidir.

Başlık Meta Verisi (Title)

Başlık meta verileri, bir tarayıcı penceresinin üst kısmında görüntülenen sayfa başlıklarından ve arama motoru sonuçlarında başlık olarak sorumludur. Sayfanızdaki en önemli meta verisidir.

CMS web sitesine sahip olanlar için web ekibi, sayfa başlığınıza göre her web sayfası için meta başlık oluşturmak için otomatik bir sistem geliştirdi. Bu durum anahtar kelime öbekleriyle zengin, iyi düşünülmüş sayfa başlıklarının kullanılmasının önemini artırır .

Açıklama Meta veri (Meta Desc)

Açıklama meta verileri, bir tarayıcının sayfa arama dönüşünüzde kullanabileceği metinsel açıklamadır. Bunu sitenizin veya sayfanızın vitrini olarak düşünün; insanları siteye girmeye teşvik etmek amacıyla, içeriğin kısa ve çekici bir kısa açıklamasıdır. İyi bir meta açıklama genellikle iki tam cümle içerir. Arama motorları her zaman meta açıklamanızı kullanmayabilir, ancak onlara seçenek sunmak sizin için iyi olacaktır.

Anahtar Kelime Meta Verileri (Meta Key)

Anahtar kelime meta verileri arama motoru sıralamalarını tablo haline getirmek için nadiren kullanılır. Ancak bu kelimeleri anahtar kelime meta verilerinize eklemekten zarar gelmez. Virgülle ayırarak 3,4 kelime öbeği eklenebilir.

Bağlantı verilebilir bir siteye sahip olun

Zengin içerikli, yetkili, tarafsız ve ziyaretçilerin ilgi duydukları şeyler hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olan bir web sayfası büyük olasılıkla diğer web sitelerinden bağlantılar çeker ve bu da arama motoru optimizasyonunuzu geliştirebilir.

Metin içinde alakalı bağlantılar ekleyerek otoritenizi ve güvenilirliğinizi artırın. “Burayı tıklayın” bağlantılarına sahip olmak yerine, hedefin adını yazmayı deneyin. “Buraya tıklayın” ekli URL’nin ötesinde bir arama motoru değerine sahip değildir. Oysa “Michigan Tech Enterprise Programı” anahtar kelimeler açısından zengindir ve bağlantı verdiğiniz sayfanın yanı sıra arama motoru sıralamalarınızı da iyileştirecektir. Her zaman anahtar kelimeleri birbirine bağlayarak açıklayıcı bağlantılar kullanın; bu yalnızca arama motoru optimizasyonunu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda engelli veya ekran okuyucu kullananlar da dahil olmak üzere okuyucularınıza değer katar.

Alt etiketleri kullanın

Resim ve video ortamınızı her zaman alt etiketleri veya alternatif metin açıklamaları kullanarak tanımlayın. Arama motorlarının, özellikle salt metin tarayıcıları veya ekran okuyucuları kullananlar için çok önemli olan sayfanızı verimli kullanmasına olanak tanır.

Kaynakça

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Teknik Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO Pazarlama

blogs.mtu.edu/webmaster —SEO ve Kullanılabilirlik hakkında özel gönderi

Google SEO Başlangıç Klavuzu —profesyonel blog ve SEO araçları

Yazar Başvurusu

1999 yılında sektöre giriş yaptığımdan bu yana geleneksel çalışmaları çok sevmediğimi belirmeliyim. InBound Marketing bizim temel çalışma prensibimizi oluşturmaktadır. UX tasarımı, başarılı proje yönetimi ve kısaca temelde İnsanın yer aldığı bir mantık üzerine hareket ederiz. SEO stratejimizin temelinde evrensel bir iyilik felsefesi yer alır.
SEO’da garanti vermenin mümkün olmadığını biliyor olmalısınız. Bunun benim yapacağım çalışmalarla alakalı olmadığı gibi temel nedeni sitenin daha önceki sağlıksız çalışmaları olduğunu belirtmeliyim.

Her yıl onlarca firma yanlış SEO çalışmalarından dolayı yaşadığı mağduriyetle gelmektedir. Ben bu konuyu üzüntüyle karşılamaktayım. Özellikle İhracat firmalarının yaşadığı yanlış SEO stratejileri firmalar için oldukça dramatik sonuçlara sebebiyet vermiştir.

SEO çalışmasını yönettiğimiz firmalarla en düşük çalışma rakamımız aylık 10.000 TL olarak başlamaktadır. Firmanın durumuna sektörün zorluğuna göre fiyatlar değişmektedir.

Anlaşmalı firmalarımıza ait eklenmesi gereken içerikler deneyimli bir yazar ekibimizle yürütülmektedir. Yazar ekibimiz sektörel anlamda deneyimli ve içerik oluşturma konusunda bilgili bir ekiptir. Whatsapp üzerinden kordine olmaktadır.

İçindekiler

SEO Soru / Cevap Köşesi

Subscribe
Bildir
guest

11 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yazar Naz
Yazar Naz
1 yıl önce

Seo çalışmalarında ilk adım sizce nedir?

SERCAN
SERCAN
1 yıl önce

Seo uzmanı ne kadar maaş alır normalde dolar bazında söyler misiniz? Teşekkür ederim

SERCAN
SERCAN
Reply to  Tahir
1 yıl önce

Teşekkür ederiz. Bilgilendirici bir yazı olmuş.

Yazar Naz
Yazar Naz
1 yıl önce

İçerik yazarı olmak isteyen biri seo da mutlaka öğrenmesi gereken bilgiler nedir?

Abdullah Kaya
Abdullah Kaya
10 ay önce

Ücretsiz seo kurslarından hangi kursu tavsiye edersiniz

gezi rehberi
gezi rehberi
9 ay önce

seo uzmanı olmak sizce çok mu zor 25 yaşındayım hangi kursu tavsiye edersiniz??

ŞEF MÜTEAAHİTLİK
ŞEF MÜTEAAHİTLİK
8 ay önce

SEOnun açılımı yani neyin kısaltılması olduğunu öğrenmek için geldim ama herşeyi titizlikle anlaştmışsınız kaleminize sağlık

Paylaşın

By Categories: Google11 CommentsViews: 244

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…