Takvimde yıl ibaresinin 2005‘i gösterdiği yıllarda Mehmet Demir “Eureka” (buldum buldum) dediğinde Tatil Vitrini o dönemin gazete reklamlarıyla iş yapan Ets Tur, Bam Tur, Anı Tur firmalarının pazar payını önemli ölçüde daraltmıştı. Henüz operatör durumundaki firmalar kurumsal site mantığındaydı ve İnternet bilinmez bir yokluktu. Tatil Vitrini içinse 2006 – 2007 yılları muhteşem geçiyordu.

Tatil Budurbende varım, bende varım” demeye çalışıyor, şehir otellerinde Gezi.net, Tatil otellerinde Tatil Vitrini çok başarılı yıllar geçiriyordu. Tatil.com ihracat hayali ile döviz girdisi sağlama aşkı ile kavruluyor, Tatil Sepeti ise ne yaptığını çok iyi biliyordu.

O dönem Google reklamları doğal sonuçlarla aynı yerde gösterilmiyor, sosyal medya diye bir ifade Google için kullanılıyordu. İnternet müşterilerini %90 doğal sonuçlar – %10 Google Adwords sonuçları dağıtıyordu.

Facebook ve Instagram’ın İcadı

Bu yeni sistemde İnternet müşterilerine ulaşmak için artık yepyeni bir mecra vardı. Günümüzde neredeyse %20’lik bir payı Google’nin elinden aldığını belirtebiliriz.

Sonuç itibariyle Google’de her hâlükârda %80‘lik dilim duruyor. Fakat Google reklam yerleşimi değişimi dilimlerde önemli değişikliğe gitti. %10 olan payını 3 kat artırarak %30’a çıkarttı. Google doğal sonuçlar ise %45 belirleyici bir rakamda duruyor. %5 ise diğer mecralar olduğunu belirtebiliriz.

Google Doğal Sonuçlar %45 Üstüne Çıkar mı?

Gerçekten para harcayacak gerçek müşteri, arama motorları üzerinden bir arama yaptığında karşısına çıkan sonuçların %70‘ni geziyor. Bu gezinti reklamlara göre daha doğru sonuçlar veren doğal sonuçlarda daha fazla satışa dönüyor. Pazardaki dilimini neredeyse yarı yarıya kaybetse de doğal sonuçlar hala aslan payına sahip.

  • %45 Doğal Sonuçlar
  • %30 Google Ads
  • %20 Sosyal Medya
  • %5 Diğer

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel, Google, Turizm0 CommentsViews: 83

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…