Dünya ve İnternet değişiyor. ilgili değişime sadece geleneksel yazı ve resim ikilisi ile var olmak çokta sürdürülebilir gibi durmuyor. Bu sebeple geç kalmaya devam ettiğim bazı hamleleri atmak için doğru zaman şimdi olabilir. Henüz lise yıllarında ilk web sayfamı tasarladığım dönemlerde ilk sitelerimden birisine arka plan olarak 4 MB gibi devasal bir fotoğraf yüklemiştim. Çevirmeli bağlantı ile siteye bağlanmak isteyenlerin bir milyon zahmet çekmesi ise işin ironik kısmıydı.

Google’nin HTML aşkı ise henüz o dönemlerde başlangıç seviyesindeydi ve Flash’a göz kırpıyor Java’yı ise tamamen yok sayıyordu. İnternet Yazı – Resim ikilisine mecbur kaldığı Flash ve Java’nın anlaşılmadığı dönemlerdi.

2006 yılında Google’nin Flash’ı anlama teknolojisinin geliştirilmesi gerektiği üzerine Google’ye devamlı mailler atıyor, “Artık yaşayan web sayfaları istediğimi” iletiyordum. Adobe ile çıkar çatışmalarında ise Flash tarihin tozlu sayfalarına gömülecekti. Benim için o dönem bir hayal kırıklığıydı.

Türkçe ile Online Radyoyu açarken ve İlk WordPress sitesini kurarken “Gelecek” kavramını ortaya koymuştum. İlk Türkçe radyo Kardelen FM’de “İnsanların bilgisayar başında TV seyredemeyeceği ama radyo dinleyebileceği” varsayımı varken ilk WordPress sitesinde ise “Dünya İnternet ağının en yaygın CMS yazılımı olacak” dediğimi hatırlıyorum.

Bugünlerde ise gelecek kavramım Youtube üzerine yoğunlaşmış durumda. Bir şekilde bir çok portalım da varlık çalışması için yoğunlaşsamda henüz net anlamıyla var olamadık.

Tatilpanosu.net ve Youtube Çalışmaları

Tatilpanosu.net olarak Google aramalarda kısır bir döngüde “Tatil” aramasında 84. sırada takılı kaldı. Konumunu maalesef enteresan bir şekilde hiç bozmadan devam ediyor. Bir dönemi ve bir ekolü temsil ettiğini düşündüğüm Tatilpanosu.net “Turizmde Uzman İncelemeleri” konusunda tek portal diyebilirim. Tabi bu incelemeler kiminin çok hoşuna giderken, kimisi içinse hoş olmadı. Fakat; her yazısında ve her çalışmasının altında Türkiye Turizmini Geliştirme hedefi olduğunu söylesem yanlış olmaz.

Yakın zamanda ekip ve sponsorlukla alakalı bazı süreçleri tamamladığımızda Tatil Panosu Youtube kanalı ile ilgili kapsamlı bir duyuru yayınlayacağım.

Hayırlısı ile İnternet’in bir sonraki adımında bizde var olabiliriz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Google, Turizm0 CommentsViews: 54

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…