Bir süredir üzerinde çalışılan Oked Emlak’a ait Okedemlak.com çalışmasında son 2 ayda yapılan çalışmalar ve yansımaları hakkında notları bu yazıda değineceğiz.

1 ) Google algoritmik yapısınca firmalar ve web sayfaları eşleşmesi kriterlerince Ereğli’de bulunan Oked Emlak firmasının resmi sitesinin okedemlak.com olduğunu ayarlama sürecini geçirdi. Bu uygulama biraz meşaketli ve adımlı bir süreçtir. Bu süreçi tek bir adım olarak değerlendirmek yanlış olacağından uygulamayı 3 adım olarak değerlendirebiliriz. Bu Firma ve Web sayfası bütünleşmesini 3 adım olarak varsaydığımızda ilk adımı gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz.

İkinci adımdan itibaren her web sayfasında geçen “Oked Emlak” kelimesinin marka katkısı “Okedemlak.com” web sayfasına yansıyacaktır.

2. ) Google örümcek dediğimiz bilgisayar programından oluşur. Siteler içerisinde gezinme yapar ve değerli bulduğu sayfaları bilgi hazinesine ekler. Google örümceklerinin daha rahat hareket edebilmesini sağlamak için sayfa içerisinde değişiklikler yapıp tüm içerigi bilgi hazinesine eklemesini sağladık. Bunun sonucunda google okedemlak’a ait yaklaşık 1500 civarında web sayfasını kendi bilgi hazinesinede eklemiş oldu.

3. ) Tüm arama motorlarının ihtiyaç duyduğu “Meta” uygulaması başarıyla Okedemlak.com üzerine eklendi. Bu sadece “Describe” ve “Keywords” gibi uygulamalarla da sitenin donanımlı hale gelmeside sağlanmış oldu. Site algoritmik yapısı ile bilinen tüm arama motorları isteklerini karşılar haldedir.

4. ) Başta Google, Ask ve Altavista gibi popüler arama motorlarının alt yapısı olan ve siteler için kaliteli ve özgün içerik tescil makamı olan ODP eklenmeside tamamlandı. Bu anlamda Ereğli’nin ilk ODP girişini yapmış emlak portalıda olmuş oldu. Bu web sayfası kalite tescili ile Oked Emlak web sayfası gelecek yıllar için başarısınıda aktarmış olacaktır.

5. ) Google SEO baş mühendisininde açıklamasını yaptığı gibi Google’nin incelediği yaklaşık 900 den fazla kriter vardır. Bazılarını insanlar kendileri deneme yanımla yöntemi ile keşfetmiş ve bu uygulamaları web çalışmalarında uygulamışlardır. Nitekim bu kriterler Google tarafından yüksek derecede gizlenmekte ve algoritmasınıda sistematik olarak yenilemektedir. Bu gereksinim duyulan uygulamardan bazı gizli çalışmalarda Oked Emlak web sayfasına uygulanmıştır.

6. ) Sekizinci kıta İnternet için her web sayfası birer iş yeri konumunda olup içerisinde ekonomik faaliyetlerin yürütüldüğü devasal bir sanayi konumundadır. Arama motorları büyük firmaları siteleri ile özdeşleştirdikten sonra “Haber Siteleri” incelemesi yapar. Bu anlamda web sayfası ve firma bütünleşmesi ile birlikte her haber sitesinde çıkan haberler düşünülen Oked Emlak firmasına katkı sağlamış ve buda web sayfası okedemlak.com ‘un aramalarda daha önlere gelmesine fayda sağlamıştır.

7. ) Tavsiye sisteminde sadece haber sitelerinden yararlanılmayıp trafiği yüksek olan ve arama motorları tarafından saygı duyulan Blog ve Forumlarda da tanıtımları geçmiştir. Bu tanıtımlar ile arama motorları gözünde ki “Oked Emlak” marka popüleritesi de artmış oldu.

8. ) Web siteleri yaptıkları uygulamaları sistematik olarak devam ettirme gereksinimleri hissederler. Bu uygulamalar en az 2 yıl gibi bir süre devam etmekte zorundadır. Bu uygulamalardanda anlatabildiklerim ve anlatamadıklarımı sistematik olarak 2 yıl devam ettireceğiz. Bu periyoda web sayfası muhtaçtır fakat o 2 yıllık çalışmanın ardından ortaya ve gelecek zaman dilimine İnternet üzerinden büyük bir web sayfasıda ortaya çıkmış olacaktır.

9. ) Alan belirleme sürecinde ise doğal yollardan yapılması gerekiyor. Oked Emlak süre gelen başarısız web çalışmaları yüzünden maalesef demode bir yapıyla uzun süre karşı karşıya kalmış. Fakat yapılan güncel uygulamalar ve yaptırımlar ile Oked Emlak ilk günlerde dahil hiç giremediği “Ereğli Emlak” aramasında listeye girmiştir. Aynı zamanda yapılan çalışmalar ile Okedemlak.com websayfasının ana konusu olarak Google’ye Ereğli Emlak kelimesi olarak tanıtılmıştır. Bunun içinde aslında uzun ve meşaketli bir süreç hala devam ediyor.

10. ) İki aylık kısa bir sürede önemli adımlar atan okedemlak.com bu süre içerisinde pazar lideri google’nin “Ereğli Emlak” aramasında 2. sayfanın başlarına gelmiş. Aynı zamanda pazarın ikinci lideri Microsoft’a ait arama motoru Bing’de de ilk sayfaya gelmiştir. Bu süre içerisinde gelinen durum ise 2 yıl sonraya daha çok umutla bakılmasınıda sağlıyor.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel, Google0 CommentsViews: 29

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…