Offline reklam yöntemleri SEO ile direk etkileşimde olma süreci yaklaşık 2009 (Google Chrome’yi tanıttıktan sonraki yıl) yılından sonra etkisi yüksek olmaya başladı.

Bağlı Olduğu Parametreler

  • Direk “Firmaadı” araması
  • Firmaadı Kelime” araması

2004 yılında ortaklarından olduğum Türkiye’nin ilk dijital reklam ajanslarından İstanbul ADCO olarak bir çok turizm firmasının gazete reklamlarını Tolga Aytekin‘nin sanatçı ruhuyla tasarlıyordu. Bu firmaların gazete reklamlarından ziyaretçi gelmese de satış gelmekteydi. Nitekim reklam / ciro dengesi ise iyi seviyedeydi.

2008 yılı civarında bir parçası olduğum Barış Meletlioğlu‘nun yönettiği BKM Tur‘da Hürriyet gazetesi tam sayfa reklamımızda web sitemize 200 ziyaretçi geldi.

2009 yılı civarı yine bir parçası olduğum dönemin en büyük turizm portallarından Gezi.net ile Acun’un programı “Var mısın? Yok musun?” sponsorluğumuzda 10.000 ziyaretçi gelmişti.

vb…

İşin temelindeki ortak özellik bu reklam türleri : ÇOK PAHALI

Peki? Bu Etkiyi “Online” Olarak Yapamaz mıyız?

Yapılabiliyor.

SEO’da İnternet dışı reklamın etkili olduğu 2009 yılında bu konuyu gerçekten kafaya çok takmıştım. Çünkü; etkimin olmadığı bir alandı ve önemi çok fazlaydı. Sonunda nasıl yapacağımı bulmuş ve aynı etkiyi sağlamıştım.

Hedef kelimemiz : Tatil olsun.

  1. Yöntem : Mevut İçerikten Destek

Güçlü bir siteyle anlaşılacak. İlgili sitenin “Vizesiz Gidilebilen Ülkeler” gibi bir aramada sıralama aldığını farz edelim. Sitede “Onedio.com” olsun, ilgili içerikte buradaki içerik olsun. İlgili içeriğin her gün ortalama 500 – 1.000 kişi tarafından okunduğunu biliyoruz. İlgili içerikte herkesin okuyabileceği bir noktada yazı içi bir bilgi notu düşerek;

Vizesiz Gidilebilen Ülkelere XYZ Tur Özel İndirim Tanımladı
XYZ Tur logosu + Vizesiz Gidilebilir Ülke Görseli + Web Adresi üçlüsü içeren görsel.
XYZ Tur vizesiz olarak gidilebilir ülke turlarında %50’ye varan indirim gerçekleştiriyor.

Burada temel unsurlar;

  • Firma adı açık ve net olacak.
  • İlgili içerik reklam gibi durmayacak, doğal ve içten olacak
  • Tıklanabilir bir link içermeyecek
  • Metin okuyan kişinin Google üzerinden firmayı aramasını sağlayacak etkileşime geçirici cümleler içermeli
  • Metin kısmında “firmaadı.com” tarzında text olarak yazılmayacak. Çünkü; kullanıcı ilgili domain adını seçip, siteye git diyebilir. Web adresi; resim içerisinde olacak.

2. Yöntem : Yeni İçerikler Oluşturmak

Burada temel unsur içeriğin ziyaretçi ile kavuşması ve en iyi noktada doğal olarak firmamızı okumasıdır.

Ekşi Sözlük’te 1 içerikle anlaşma yapıldığını varsayıyorum.

Konu Başlığı : Erken Rezervasyonun Son Gününde Dev İndirim

Ekşi İçeriği : şubat ayının son günlerinde xyz tur firması “eb indirim + %50 tavsiye indirimi + %5 arkadaş indirimi” tanımladı. bildiğiniz otel’e %75 daha uygun tatil yapabileceksiniz. xyz tur son gün olarak 28 şubatı işaret ediyor.

Link yok, domain adı yok. Bol okunma ve okuyanın Google’den firma adı aratma eğilimini artıracak etki (text) içerdiğine emin olunmalı.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel, Google, İstanbul, Turizm0 CommentsViews: 173

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…