Bir önceki yazımızda Tatil Panosu’nun Doorway Pages isimli bir Google filtresine yakalandığından bahsetmiştik. Filtreye yakalandığı tarih olan “Temmuz 5” tarihinden bu yana sitede hiç bir gelişme olmadı. Hala aramalarda filtre durumu belirgin şekilde devam ediyor. En can sıkın nokta ise Google’de yapılan “Tatil Panosu” gibi direk tatilpanosu.com ile alakalı aramalarda bir çok turizm acentalarının reklamlarının olması. Bir süredir Google Adwords için bütçe ayırımı noktasında onay almaya çalışıyoruz. Bu konuda başarıdan sonra Google üzerinden yapacağınız Tatil Panosu aramalarında da tatilpanosu.com sitesine erişebileceksiniz.

kahinolmak

İlgili yaşanılan sıkıntının çözümü için Google’nin Web tasarımcılar için sunmuş olduğu hizmetlerden “Webmaster Tools” kısımı seyrine devam ettik. İncine boncuna daldığımız webmaster araçlarında ne hikmetse işimize yarıyacak hiç bir araca ulaşamadık. En ince noktasına kadar dalsakta Google’nin hizmeti araçlardan hiç bir istifadede bulunamadık.

Google Kalite Kuralları
Gizli Bir Belge Gibi Saklanıyor

Bir süre önce japon yapıştırıcı olduğunu sandığım 301 konusunun “yönlendirme” olduğunu öğrendim. Webmaster forumları başta olmak üzere Google yardım forumları ve diğer ingilizce bloglardan bir çok kaynaktan araştırma gerçekleştirdim. Aynı zamanda Türkçe İnternette gerçekten söz sahibi olan bir çok değerli kişininde yorumlarını alma fırsatım oldu.

Geçen 1 ay gibi bir zamanda derinlemesine araştırmalar gerçekleştirsemde bu gizli ve çok gizli “Google Kalite Kurallarına” ulaşmam mümkün olmadı. Esasında eksik olmasın bir sayfada bir yazıyı 3-5 kere okudum. İlgili yazıya şuradan ulaşabilir ve sizde okuyabilirsiniz.

Burada ki tüm yazıları okuyup, anlayıp işliyor bir duruma gelmeme rağmen kahin olmaya ihtiyaç duydum. Çünkü Tatil Panosu son olarak Doorway Pages kapsamı dışarısına çıkarak tatilpanosu.com Google kalite kurallarını ihlal eden siteleri barındırdığını öğrendim. Hatta direk olarak webmaster tools kısımından gelen bir mesajdı.

Sonunda Doorway Pages Halledildi
Bu Konuda Araştırma Yapmaktan Kurtulduk

Doorway Pages konusuna araştırmalar meyvesini vermiş ve ilgili sıkıntıyı çözmüş durumdayız. İlgili sıkıntı çözülse de arama motoru Google anlamsız şekilde filtreden çıkartmamak için uğraşıyor. Bu ısrarın nedenini büyük bir merakla aslında bekliyoruz. Nedense bu konuda konuştuğumuz onlarca “yaşayan, nefes alan ve düşünebilen insan” ilgili site “Tatilpanosu.com” ‘u incelemiş ve öyle büyük bir neden görememiştir. Bu kişiler İnterneti bilen kullanan ve geliştiren kişilerden oluşmaktadır. Bir tanesi bile yapıcı bir yorumla şu sayfanız kalitesiz diyememiştir.

Fakat Google buna rağmen sitede “kalite kurallarını ihlal” eden sayfalar olduğunu söylemektedir. En sonunda tüm siteyi silecem, olan biten sonuç bu olacak.

Google ve Hissetmek
Birde Kapalı Olma Olayı

1 gün neden bu kadar uzun olduğunu düşünürken, oruç tutmak gerçekten düşünmek ve eylemlerle beraber fazlaca zor ilerliyor. Turkcell’e olan kızgınlığım ve son sigarayı bırakma teşebbüsümün bana pahalıya maal olması, Turkcell’e olan kızgınlığımı bir kaç santim daha artırdı.

Bu gece yani 5 ağustos akşamı her zaman ki gibi bir gerçek sıcak ve ara ara serin ve yine sıcak olmak üzere devam etmekteydi. Webmaster araçları kısımında Google’den gelen mesaj var mı diye bağlandığımda gelen durum bir kez daha şaşırtmıştı. Sitede hala Google kalite kurallarını ihlal eden sayfalar olduğunu belirtmekteydi. Şimdi birde bu çıkmıştı başıma birde bunla mı uğraşacaktım. Bu durumu nasıl aşabilirdim ki? Her sayfayı özenle yapmış ve Türkçe İnternet’e katkı sağlayacağını inandığım olgularla bezemiştim. Şimdi o kadar sayfa arasından bazılarını çıkarmam gerekiyordu. Bu durum çok can sıkıcı bir durumda ve ben bunu aşmak için siteye kullanıcı gözüyle tekrar açtım.

Tatil Panosu’ndan Yararlanmak
Ne Arıyorsunda Bulamıyorsun?

Öncelikle Tatilpanosu.com 3. kez yazılım değiştirmesinden ötürü en işlevsel yazılımına geçerek, kullanışlı bir sistem sunma gayretindeler. İlgili Google’nin mesajını okuduktan sonra tarayıcı kısımına “www.tatilpanosu.com” yazarak siteye bağlandım. Derhal hemen site açıldı. Site açılmasıyla beraber 2 gündür kapalı olduğu aklıma geldi ve açaba site kapalıyken Google örümcekleri siteyi ziyaret etmiş olabilir miydi? Bir 404 japon yapıştırıcılı hata sayfası oluşturmam gerekiyordu. Bunu yapmak için ilk önce yazılımcı olmak lazım diye düşünüyordum. Nitekim ben bir yazılımcı değilim. İlgili yazılım geliştirme departmanıyla iletişime geçerek 404 hata sayfası oluşturulması konusunu belirttim. Kim bilir kaç yıl sonra yapacaklardı.

Siteye tatilci gözüyle araştırma yapmak için bağlanmış ve aradığım şeyi bulmaya çalışmıştım. Kafamdan ilginç bir kuram oluşturmuş ve tatil arayan kişiyi şu şekilde biri olarak tasfir etmiştim. 2 çocuğu olan, bir aile babası, eşini gerçekten seven  ve tatilde biraz romantizm olsun isteyen. Otel herşey dahil olmalıydı. Çocuklar 2 taneydi ve ikiside 7 yaş altındaydı. Aynı zamanda otel fiyat olarak geceliği 150 TL üstü olmamalıydı.

Derken sitede bu vasıfta birisinin ilk bakacağı yer ve sonrasıyla beraber sitede gezinmeye başladım. Araştırmalarımda yönlendirici bir kaç makale okuduktan sonra 2 çocuğa ücret almayan otellere ait bir sayfayı keşfettim. Derhal oradaki sayfalara daldım ve ilgili sayfada asteria elita resort otele daldım. Aradığım bu otel olmalıydı, cepte dursun derken ilgili otelin birde romantik tarzı olduğunu yine site içerisinde romantik otelleri araştırırken gördüm. Derhal ilgili otelin özelliklerine, fotoğraflarına baktım ve bingo. Hemen beni ara talebi göndererek yarın otelin en uygun olduğu tarihi öğrenmeye karar verdim.

Ben aradığımı bulmuştum. Acaba siteye tatil araştırmaya gelenler aradıklarını bulamıyorlar mıydı? Sitenin daha kaliteli olması mutlaka önemli ama kalitesiz olan sayfalar neresi ise orayı öğrenmeli ve nedeniyle beraber çözmeliydim.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel, Google, Turizm0 CommentsViews: 35

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…