Tatil Panosu’nun ünlü arama motoru Google aramalarından kaybolmasıyla beraber araştırmalara başladım. Tam sezona girildiğinde aramalardan kaybolmuştu. Temmuz 10 gibi kaybolmasıyla beraber “Webmaster Tools” kısımından hemen Google ile iletişime geçtim. Google editörlerinden gelen cevap “Doorway Pages” ile ilgiliydi. Doorway pages filtresi kapsamında da bir çok konuyu almışlar. Bu filtrenin ilk kurulum şekliyle arama motorları örümcekleri ile normal site ziyaretçilerinin farklı siteyi görmesini kast ediyor.

Google Üzerinden Tatil Panosu’na Ulaşılamıyor
Sorunu En Kısa Sürede Çözmek İçin Çalışıyoruz

Tatilpanosu.com araması haricinde Google’de yapılan diğer tüm aramalarda Tatil Panosu’na ulaşmak mümkün değil. Ancak kendi aramasında bile “5. sayfalarda” görünmekte. Doorway Pages sebebiyle girdiği arama motoru filtresinede “-60” filtresi diyorlar. Radikal bir kararla Google bir çok web sayfasına bu tarz bir ceza vermiş. Google Panda gibi isimleri bulunan bu filtre hakkında İngilizce ve Türkçe neredeyse tüm makaleleri okudum. İlgili konuda Tatil Panosu’nda da Tatil Panosu ve Google sayfasında “kamuoyu duyurusu” mevcut.

Doorway Pages’ın Türkçesi Kapı Yolu Sayfalar demektir.

BMW ile Aynı Filtrede Kesişmek
BMW Hemen Halletmiş e BMW Farklı

Bu filtre bir çok temele dayanarak web sayfaları için verilmekte. En temel belirtisi arama motoru örümcekleriyle insanların farklı yapıda siteleri görmesi temelindedir. Örneğin BMW bu konuda şöyle bir çalışma yapmış. User Agent sayesinde siteye bağlananın normal insan mı yoksa bot mu olduğu kontrol ediliyor. Eğer bot ise içerisi keywords (kelimeler) dolu sayfaya yönleniyor ve insan ise “ticari” sayfalarına yönlendiriyor. Bu şekilde arama motoru pazarından blackhat seo dediğimiz yöntemle fazlaca hit çekmekteler.

Tatil Panosu ve Doorway Pages
Google Herşeyi Genellerse Adı Filtre Olur

Şimdi Doorway Pages’i dikkatlice incelediğinizde yönlendirme içeren özellikle 301 ve meta yönlendirmeler içeren sitelere uygulanan bir filtre olduğunu söyleyebiliriz. Tatilpanosu.com 3 yazılım ve tasarım değişikliğine uğramış ve on binlerce sayfayı bu zamana kadar yayınlamış bir sitedir.

Son siteyi “ASP.Net” diliyle yayınlayan sitede, eski sayfaların tamamını “Meta” yönlendirme koduyla anasayfaya yönlendirmiştik. Bu durum yeni devreye giren doorway pages filtresine yakalanınca Tatil Panosu, Google üzerinde ki tüm aramalardan çıkartıldı. İlgili sorunu derhal çözmeye çalışıyoruz fakat bu o kadar kolay olmuyor.

Doorway Pages Nedenleri
İşiniz Çok Uzun Sabrınıza Güvenin

 • Örümcek ve Kullanıcı Farklılığı
  Bu filtreye yakalandıysanız en belirgin nedeni sitenizde örümceklerle kullanıcıların farklı yapıda siteleri görmesi temel oluşturmaktadır. Örneğin forumunuzda arama motorları örümceklerini üye yaparak tüm içeriği indexletip, kullanıcılar geldiğinde üyelik istediyorsanız bu sizi sitenizi sıkıntıya sokabilir.
 • Yönlendirmelere Dikkat
  Meta, 301 ve .htaccess tabanlı yönlendirmelerde şöyle bir sıkıntı mevcut. Bu filtreye yakalananlar sitelerinde ki tüm meta ve diğer yönlendirme yöntemlerini temizlesinler. Özellikle yönlendirme sayfalarında beyaz arka plan üzerine siyah yazıyla “burayı tıklayın” tarzı bir link varsa kesinlikle bu cümleyi tamamladan ilgili sayfayı kaldırın. Çünkü, beyaz arka plana siyah yazı insanları korkutmaktadır. 301 yönlendirme yapıyorsanız ilgili “example.com/y/x.html” sayfasını yönlendireceksiniz, bu yönlendirme “example.com/x.html” gibi bir aynı X değişkenine yönlendirmeniz gerekiyor. Eğer “example.com/y/x.html” sayfasını “example.com” sayfasına yönlendirdiyseniz filtreye girme durumunuz vardır, dikkatli olun.
 • Ana Sayfaları ve Keywords
  Bir çok site için geçerli olan durum, ilk açılış sayfalarının sitede ki en güçlü sayfa olmasıdır. Giriş sayfalarında bazı siteler “intro” tarzı giriş ekranı yerleştirerek kullanıcılar için ek bir sayfa daha oluşturmaktalar. Bu durum uzun zamandır Google tarafında hoş karşılanmadığı belirtiliyordu. 2011 yılıyla beraber Doorway Pages kapsamında giriş sayfalarında hit çekmeye dayalı bir yapı büründüren sitelere filtreye aldı. Sitenizde giriş sayfanız varsa ilgili sayfa üzerinden hit çekmeye dayalı bir sistemle kesinlikle uğraşmayın. Hatta bize kalırsa bir giriş sayfasına hiç gerek yok. İlgili giriş sayfanız direk siteniz olabilir, bu şekilde daha sağlıklı bir siteyede kavuşmuş olacaksınız.
 • Eski Üsül Keywords Düzeni
  Bundan yaklaşık 8 yıl öncenin modası olan “beyaz arka plana gizli beyaz yazı” düzenegiyle siteler aşırı hit çekme yöntemleri uygulamaktaydı. Bu durum İnternet sitelerinin neredeyse yarısında mevcuttu. Bir süre sonra Google ilk ilkel filtre yöntemi “Sandbox” filtresini devreye sokarak tüm illegal işler yapan siteleri aramalardan çıkarttı. O zamandan sonra bu tarz bir çalışma yapan site neredeyse kalmadı. Günümüz 2011 yılında bu durum daha profesyonel olarak “style.css” yöntemiyle örümceklerin anlamasını zorlaştıracak yollarla gerçekleştiriyorlar. Bu durumu kapsayan her türlü olguyu da Doorway Pages kapsamına aldılar.
 • JavaScript ve Flash Teknolojisi
  Javascript sayesinde sitenizde olan içeriği kullanıcılara gösteremeyebilirsiniz. Site ziyaretçileriniz bu sayfalarda bir içerik görmezken arama motorları arka planda bir içerikle karşılaşacaklardır. Aynı şekilde Flashların arkasına içerik gizleyebilir ve sitede olmayan içeriği arama motorlarına gösterebilirsiniz. Fakat bu durum yanlıştır ve Google bu durumu filtre ile kuşkunuz olmasın ki cezalandıracaktır. Kesinlikle JavaScript teknolojisi ile ne yapmak istediğinize emin olun.

Sitenizde ki Genel Düzenlemeler ve Sonrası
Güçlü Olmak ve Doğru Adımları Şu Safhada Atmak Şart

Sitenizde eğer filtreyle karşılaştıysanız bunu çok fazla önemsemeyin. İlk etapta Webmaster Tools’dan durum hakkında Google’ye neden filtrede olacağınıza dair düzenlemeleri yaptıktan sonra yazın. Eğer “Doorway Pages” ile ilgili olarak bir geri dönüş yaşadıysanız yukarıdaki maddeleri dikkatle okuyup sitenizde ki tüm sıkıntıları halletmeye çalışın. Bu durumlar kesin olmamakla beraber Google Kalite Yönergeleri temel alınarak, kullanıcı gözüyle oluşturulmuştur.

Sitenizde ki yapacağınız her düzenlemeyi kullanıcı gözüyle değerlendirmeniz sizin için önemli bir fayda sağlayacaktır. Bugün bu sebeplerden ötürü Türkçe çok fazla site filtre değil. Siz bu sebepten ötürü filtredeyseniz dikkatli olmalısınız. Kesinlikle sitenizi başka bir siteye yönlendirmek ve/veya diğer sıkıntılı bir yola başvurmayın. Her zaman yaptınız rutin çalışmaları yaparak sitenizin kalitesine kalite, insanlara yardımcı olmaya devam edin. Bir kaç bin TL para kazanmak için milyonlarca dakikayı kesinlikle çalmayın. Bu tarz klasik insancıl tavsiyeler zaten diğer seo ile ilgli web sayfalarında bulunuyor. Sizler zaten kaliteyle, tertemiz, full asfalt bir yolda seyrinize devam edeceksinizdir.

Doorway Pages filtresine girmiş olmanız sadece o alanla alakalıda olmayabilir. Daha öncesinde site kalitenizden ötürü ufak tefek hatalarınıza Google göz yummuş olabilir. Bir limit vardır ve dolduran sadece Doorway Pages filtresi olmuştur. Bu sebepten ötürü tüm sitenizi dikkatlice incelemeniz şart. Eğer hala ne yapacağınız konusunda bir fikir elde edemediyseniz köprü sayfalar konusunu okumalısınız.

Hadi bakalım iyi seyirler…

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel, Google, Moda0 CommentsViews: 72

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…