Elbette SEO Danışmanlık sürecinde bir çok farklı araçları kullanıyoruz. Bizler için en önemli araçlarsa doğal olarak Google tarafından hazırlanmış araçlar. Peki bu araçlar ne kadar doğru?

Pagespeed Temel Hatası

Pagespeed mantığı Google’nin doğruyu bulabilmek için devamlı değiştirildi. Fakat; doğruyu bir türlü bulamadı veya sadece doğru rakamlara yaklaşabildi. Bu sebeple bir geçiş aşamasında olan Pagespeed sadece fikir vermek amacıyla yayında ve mevcut algoritma da hatalar var.

1-2 saniyede trilyonlarca sayfayı araştıran ve bu sayfalar arasında bizim istediğimiz sonucu karşımıza getiren medeniyetimizin geldiği o yüksek seviye için Google iyi bir örnek. 

Pagespeed maalesef biraz atıl kalmış durumda. Ya da bizlere Google açıklamak istemediği bilgilerden dolayı biraz daha gizemli duruyor Pagespeed değerlendirmesi. Her ne olursa olsun bir Pagespeed değerlendirmesi tüketicisi olarak istediğim bilgileri alamıyorum.

Gerçek Kullanıcı  – Anlık Veri Arasındaki Ucurum

Turksem.com Pagespeed Değerlendirmesi Baz Alınmıştır

LCP = Gerçek Kullanıcı 4,2 sn – Test 1,6 sn  – fark 2,6 sn

FCP = Gerçek Kullanıcı 3,6 sn – Test 1,2 sn  – fark 2,4 sn

Bu farkı anlamak için 30 sayfa Pagespeed çalışma mantığını / sayfa hızlandırma ilkelerine ait İngilizce makaleleri okudum. Sonunda buldum sistem hatalı. Kesinlikle Turksem.com yavaş değil, çünkü; İstanbul’da oldukça güçlü bir sunucu da ve Cpanel / WordPress Litespeed ayarlarına kadar herşey kusursuz. Normal şartlarda yeni bir kullanıcının siteye ulaşması yaklaşık 3-4 saniye gibi bir site için ideal süreler içerisinde.

Pagespeed Değerlerinde Hata ve Çözümü

Pagespeed en ağır dosyanın yüklenme süresini baz alıyor ve buna göre bir değer veriyor. Aslında sıcak noktanın işaretlenmesi ve bu sıcak nokta açılımı en doğru sonucu verecektir. Chrome analiz sonuçlarında da sıcak nokta baz alınması gerekir. Chrome verilerine dayanan bu sonuçlarda sitelerin sıcak noktaları işaretlenmeli ve bu noktalar açıldı ise değerler ona göre belirlenmelidir.

Pagespeed Gelişiyor

Pagespeed elbette gelişiyor ve Google bunun için çalışma takvimi de olduğuna eminim. Tarayıcılardan gelen verimleri en doğru şekilde Webmasterlar ile paylaşması dileğiyle.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Google0 CommentsViews: 114

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…