Bir süre önce Linkedin üzerinden kendi hesabımı oluşturdum. LinkEdin günlük takip ettiğim tek sosyal medya hesabım olduğunu rahatlıkla belirtebilirim. Gereksiz paylaşımların olmamasından dolayı zamandan kazançta sağladığını düşünüyorum. Aynı zamanda hem sektörümle alakalı hemde teknolojiyle alakalı bazı kritik bilgilere de (Özellikle yabancı kaynaklı) ulaşması daha keyifli hale geliyor.

Linkedin Kullanım Amacına Dair

Linkedin her ne iş alanıyla uğraşıyor olursanız olun o alanda kendini profesyonel olduğunu düşünenler üzerine sosyal iş ağı. Linkedin üyeleri için sizlere bağlantılar kurmanız ve bu bağlantılar aracılığıyla yeni işler üretebilecek sinerjiler oluşturabilecek bir fırsat yarattıklarını belirtiyorlar. Elbette kendi hesabımda da bir çok farklı meslek dalından binlerce bağlantım mevcut. Bu bağlantılarla işine göre iletişime geçerek referanslarını istemekte ve neler yapabileceğimizi öğrenmekteyim. Çünkü gündemi yakından takip eden Linkedin’i aktif kullanan kitleyi seviyorum.

Halil Erdoğmuş Bey’in Şirketlere Balkondan Girmek Yazısını baz alarak ufak bir yazıyı kaleme alayım istedim.

halil-erdogmusBu konuda bir yazı yazmayı bir süredir düşünüyordum. Fakat; ancak vakit bulabildim. Elbette Linkedin bir “İş Sosyal Ağı” bağlantılar üzerine kurulu ve hatta iş arayan ve iş veren arasındaki bağlantıyı da sağlıyor. Bu sebeple de kendisine Linkedin üzerinden oldukça fazla geri bildirimlerden şikayet ediyor. Bu konuda kendisiyle aynı görüşte olduğumu rahatlıkla belirtebilirim. Nitekim sadece Linkedin profili ile bir kişinin ne kadar uzman olup olmadığını, veya vereceği ürün/hizmet noktasında ne kadar başarılı olduğunu anlamak çok zor. Özellikle ürün ve hizmet kademelerinin her biriyle Genel Müdür olarak ilgilenmesi oldukça güç hem de sağlıklı değil.

Linkedin, Bir Genel Müdürün Ne İşine Yarar?

Bazı iş kademeleri “İnsan Kaynakları” veya “Departman Sorumluluğu” üzerinde bir yükümlülük getirir. Bu iş pozisyonları kritik kademelerdir ve Genel Müdürler tarafından verilmesi gereklidir. Örnek vermek gerekirse SEO çalışmaları bir firmanın kurumsal imajına tamamen etki eden, satışını direk etkileyen çok teferruatlı ve kritik bir karardır. Bu kararı bir çok firmada karar sorumluluğunu kimse emin olmadığı sürece almak istemez.

O yüzden belli bir noktada ki firmalar olabildiğince profesyonel SEO uzmanları ile çalışmaktadır. İşte burada ilgili pozisyonda çalışacak uzmanın seçiminde sadece bir kişinin kararı yeterli değildir. Yine ve mutlaka genel müdürlerin kararlarıyla ilgili pozisyon belirlenip çalışılmaya başlanır. Peki, hangi kriterler ve bileşenler karar sürecine etki eder?

  • Ne kadar süredir SEO Manager görevinde olması.
  • Hangi kurumsal firmaların çalışmaların yönetmiş olduğu.
  • Kendine ait başarılı hangi çalışmaların yapıldığı.
  • Kendine ait yayında kaç sitenin olduğu.
  • Kurumsal SEO veya SEO gibi kelimelerde kaçıncı sırada olduğu.
  • SEO yöneticisi yaptığı işe aşık olmalı, çünkü o yapılan iş öyle olmayı gerektiren bir iş. Bu işine olan tutkuya yaklaşıma bakılması gerekir.
  • Firma için ne gibi yenilikler getireceği en önemli kısımdır.

e-Bebek Proje (SEO) Konusunda Yaklaşım

ebebek-logo

e-Ticaret’te kullanıcıları 3 kısıma genel olarak ayırıyoruz. Burada Türk SEO olarak daha önce belirttiğim gibi InBound Marketing esasları gayet açık ve net. Biz burada tüm esasları aldık ve kendimizce yorumlayıp daha anlaşılır ve uygulanabilir metodlara ayarladık.

  1. Ürünleri Temin Eden / Satın Alan Kullanıcı Kitlesi (Kararlı Grup)
  2. Ürünleri Satın Almayan Fakat Alabilecek Kitle (Kararsız Grup)
  3. Ürünleri Satın Almayı Düşünmeyen Kitle (Habersiz Grup)

eBebek’te durum tamamen “1. seviye” de kalmış durumda görünüyor. Yani klasik mantıkta ürünleri ekle, ürünleri listele, iyi bir fiyat ver ve alıcıyı, müşteriye çevir anlayışına sahip. 2. kademede araştırma yapan kararsız gruba ve bazı ürünlerin varlığını bile bilmeyen habersiz gruba ulaşmak yok.

SEO çalışmalarında SEO Manager görevi işin aslında “Web Proje Yöneticisi” olarak anlatsak daha doğru olacaktır. Çünkü; web sayfasının “On-Page SEO” dediğimiz kısımda teferruat oldukça fazladır ve burada kullanıcıların SEO’ya katkı sağlayacak istenilen edimleri gerçekleştirmesi için SEO Manager’in yenilikler getirmesi şarttır.

KARARSIZ GRUP Nedir? Nasıl Etki Edilir? Satışa ve SEO’ya Etkisi Nedir?

Maxim SEM olarak biz bu konuyu 13 yıllık deneyimle başarılı şekilde yönetmekteyiz. 2. gruba “Kurumsal Kimlikle” hitap etmek aynı zamanda satış oranlarını artırmak dengesinde olmalıdır. SEO Manager’in başarısı artırdı satış oranları ve hitle ölçülür. Asla bir kelimede tam olarak nereden nereye geldiğiyle değil. Bu zaten başarılı çalışmaların doğal sonucudur.

bebek maması alırken dikkat edilmesi gereken hususlar – Google

Yukarıda henüz ürün/ürünleri almaya karar vermemiş. Fakat; almaya meyilli olan bir kitle mevcut. Burada uygun bir SEO yönetimiyle arama kelimelerinden istenilen bilgiler ziyaretçiye verilerek müşteriye çevrilmeye çalışılır. Yani “Kararlı Grup’ta” müşteriyi, müşteriye çevir anlayışı varken; burada ziyaretçiyi, müşteriye çevir anlayışı vardır.

HABERSİZ GRUP Nedir? Nasıl Ulaşılır?

Hamilelik Belirtileri – Google

İlgili belirtiyi henüz bilmeyen muhtemelen daha önce e-bebek.com üzerinde satılan ürünlerin benzerlerini daha önce hiç almamış bir kitledir. Fakat; Habersiz Grup, Kararsız veya Kararlı gruba geçecektir. Burada doğru bir SEO Yönetimi şarttır.

Kısaca e-Bebek şu an ürünleri satın almak isteyen kitleye olabildiğince ulaşmaktadır. Fakat; İnternet’ten alışveriş yapmayan önemli bir kitle vardır ve onlarla alakalı hiç bir çalışma yoktur. Burada proje yönetimi için e-Bebek’in en mantıklı yol haritası olarak bu şekilde görünmektedir.

Elbette sadece “içerik” ile sonuca gitmeye çalışmakta çok başarılı sonuçlar doğurmayabilir. Bu sebeple “Web Uygulaması” geliştirmek, durmadan çalışmak şarttır. Yani; (çok düşünmeden söylüyorum) muzik.e-bebek.com gibi bir sayfada bebekler için işe yarayacak klasik müzikler, masallar vb hizmetlerin yer aldığı bir bölüm olabilir.

Sınıf Öğretmenliği okumuş biri olarak (her ne kadar öğretmenlik yapmasamda) bebeklerin ay ay gelişimini bilen birisi olarak bunun ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Maalesef ki bu konuda bir çalışmada “İnternet ortamında” yer almamaktadır. Youtube ve diğer benzeri video sitelerinde hedefsiz ve amaçsız, bir hiyerarşi içerisinde yayınlanmamış müzikler mevcut. Örneğin; 6 aylık bebek için en sağlıklı klasik müzik. Ya da 1.5 yaşındaki bebeğiniz için masallar.

Bu konu çok teferruatlı. Bunları maddeleştirerek çalışmaya başladıktan sonra ki 1 yılda e-Bebek ziyaretçi artışları %50’lilerin üzerinde, İnternet üzerindeki satışların ise %10 civarı bir artış yakalayacağını düşünüyorum.


Şimdi Türkiye’de ulusal yayın yapan Yeni Birlik Gazetesi‘nin Web Proje Çalışmalarına bu ay başladık. Bu hafta itibariyle Türkiye’de en çok okunan 20 gazeteden birisi. Önümüzdeki aylarda ise Yeni Birlik’i sıkça göreceğinizi rahatlıkla belirtebilirim.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Google0 CommentsViews: 185

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…