Eğitim sistemi üzerine gerçekleştirilen ameliyatlarla beraber çeşitli ciddi gelişmeleri hızlı bir şekilde izlemeye başladık. Deneme masası haline gelen Türk eğitim sistemi masada kalır mı kalmaz mı bilmiyorum fakat üslup olarak kesin bir çizgi var ki masada kaldı. Her şeyin doğrusunu bildiğini sanan birisi emin olun hiç bir şey bilmiyordur. Bu sözle alakalı bir çok atasözü olup aynı zamanda düşünce ufku gelişmiş insanlar tarafından da kanıtlanmış bir söz. Eğitim sistemi üzerinde sınavdan, ders işlenişine, okul okuma süresine kadar bir çok kademede tamamen yenilik çalışması yaptılar. Şimdi olayı abartı noktasına getirerek, artık işin içinden çıkılmaz bir durum haline geldi.

Eğitim Sistemini 5 Dakika Düşünüp Karar Vermek

Okul öncesi eğitimin yararlarını yıllarca tartıştık ve okula olan sevgi bağını güçlendirme temeliyle dahi okul öncesi eğitimin varlığının hayati önem taşıdığını belirttik. Bunu yaymak için çalıştık ve Türkiye’de gerçek bir kamu oyu oluşturup okulların önemli bir kısımında okul öncesi eğitimi gerçekleştirdik. Bugün bu kadar yıllık eğitimi bir köşeye bırakarak şimdi okul öncesi eğitimi seçmeli hale getiriyoruz. Tamam 5 dakika içerisinde bu kararı verdiğinizi anlıyorum fakat 5 dakika içerisinde aldığınız bu kadarın her kesime yansımasını düşünmeniz şarttır. Bugün onbinlerce okul öncesi eğitimi alan öğretmen adaylarının durumu vahiyeti ne olacak? 4 yıl bin bir zahmetle okuyan öğretmen adaylarına başka bir meslek edinin denemek Türkiye’nin bir gerçeği olamaz.

egitimsistemi

Devlet asla zarar vermez ve ömürlerinden katletmez, bugün 4 yıl okuyan 10.000 öğrencinin 40.000 yılı gitmiş durumda. Bunu insan hayatına orantılarsak, 615 kişinin hayatı 5 dakikada alınmış bir kararla yok olmuş durumda.

İşin daha vahimi ise bu durum Okul Öncesi Öğretmenliği eğitimi alan yurtdaşlarla sınırlı değil ve birde Sınıf Öğretmeni adaylarının etkilenme durumu söz konusu. 5 yıllık eğitimi 4 yıla düşürdüğünüz taktirde öğretmenlerin %20’si açıkta kalacak ve hali hazırda atamayı bekleyen onbinlerce aday ise atanmalarının imkansızlığı içerisinde kaybolacak. Şimdi siz bir karar veriyorsanız devlet gibi karar vermek zorundasınız ve asla bir şeyler babanızın malı olmayıp bu kadar insanın hayatını karanlıklarda bırakamazsınız.

Devletçi bir siyasi görüş içerisindeyim, hayatımı devletin önünde tuttum ve her ticari düşüncemde devletin yararına olup olmadığını tartmaya çalıştım. Bugünlerde bu hala aynı fakat neden devlet alacağı kararlarda insanlara olan etkisini enine boyuna düşünüp balık hafızayla yaşama gayreti içerisinde. Bizim devletçilik anlayışımız 5 dakikada karar verip bunu 5 dakikada uygulamaya koyma üzerine mi kurulu.

Böyle gerekli olup olmadığı tartışılan bir kararı aldınız ve kanunu çıkartacaksınız o halde 5 yıl sonra için bunun uygulama zamanını belirleyip buna göre 5 yıl içerisinde oluşumlara gitmeye çalışmanız daha zekice olacaktır. Nitekim binlerce yıllık devlet geçmişimiz 5 yıl sonraki atılacak adımı belirleyemiyorsa burada bir eksiklik olduğunu düşünmeye başlayabilirim. Bugün okuduğu eğitim fakültesinde son sınıfta olan öğrenci eğer siz bu kararı 5 yıl önce almış ve buna göre çeşitli eğitim programlarını kapatmış olsaydınız ilgili kişiler daha değişik bölümlerde okuma şanslarına erişebilirdi.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel0 CommentsViews: 26

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…