Film seçimlerinde en çok kullandığım IMDB ile beraber Beyazperde uzun yıllardır favorilerim arasında. Son bir yıl önce yaptıkları güncellemeyle beraber filmler için verilen puanları geliştirdiler ve 3 ayrı gruba ayırdılar. Beyazperde’nin bu aykırı ayırma işlemiyle beraber akademik anlamda kullanılabilecek bazı verilere ulaşılabilsede Beyazperde’nin filmler için oy değerlerinide 3 kat daha az bir değer noktasına çekti.

Beyazperde bu aykırı oylama sistemini geliştirmesi ve dünya üzerindeki benzer portallarla arasında fark oluşturması temennisindeyim. Umarım bu gelişim safhasını ilk önce arayüzlerini İngilizce yaparak başlarlar. Ellerindeki veriler ve sitenin arayüzünü İngilizce yapmalarının o kadar zor olmadığını çok net biliyorum. Diğer dillerdeki benzer rakiplerinden fark oluşturabilmek ve kendi alanlarında kült film portallarından birisi olabilmek için yapılması gereken önemli bir adım var.

Peki bu adımlar nelerdir? Nereden başlanması gereklidir?

İlk önce bu önemli çalışma için sitenin İngilizce bir yapıda olması gereklidir. Uluslararası arenada rekabete girmesi ve dünya üzerindeki insanlara ulaşabilmesi ve bu insanlara orjinal bir şey vermesi gereklidir. Arayüzün ve filmlerin kısa bilgilerinin İngilizce’ye çevrim işleminin bir kaç sürmesi olagandır ve bu gerçekleştirilmesi çok kolaydır. Gerçekleştiğini varsayıyorum.

Filmrank Kavramı

Orjinalliği ve kaliteyi sorguladığımız ve bu kavramlar üzerinden ortaya bir felsefe attığımızda en büyük ortak nokta yararlı ve yenilikçi olmasıdır. IMDB ve diğer tüm benzer film portallarının düşmüş olduğu hatalardan birisi sadece kullanıcıların begenilerini baz alarak suistimal edilmesi kolay bir sıralama ve derecelendirme sistemi kurmalarıdır. Neredeyse tüm film portallarında bu sistemler suistimal edilerek kalitesiz sonuçlara ulaştığımızı belirtmem çok kolay olurdu. O halde ne yapmak lazım? Rank sistemini evrimleştirerek bir sonraki safhasına geçirmenin kesinlikle en doğru karar olduğu aşikar.

Uluslararası arenada akılda kalıcı kısa bir isim çok önemli ve “BEPE.COM” bunun için iyi bir seçim olabilir. Bir kaç yüzbindolara alınmasının hayati bir önemi olduğu belli. Ayda dünya üzerinden 500.000 insanın ziyaret edeceğini tahmin edersek ve bu portalın yönetiminin Türk girişimcilerinde olması yatırımı biraz daha romantik kılıyor.

Ranklama sisteminin gelişim aşamasında tüm kullanılabilecek verilere ihtiyaç duyulacağını tahmin ediyorum. Öncelikle bir kalite kavramı için tüm filmlerde kullanılabilecek kavramlar olması gereklidir. Bu kalite değeri için kullanılabilecek ortak kavramları şu şekilde sıralayabiliriz.

Suistimali en aza indirmek için kesinlikle kalite puanına erişim değerlendirme kriterleri gizli bir şekilde olması gereklidir. Hangi kavramlar olduğu belli olursa o zaman bu kavramların suistimal edilmesi kolaylaşacaktır.

  • Kullanıcı Puanları

Kullanıcıların beğenileri baz alınarak verdikleri puanlar değerince bu ortalama puana verilen oy sayısı ile beraber oy sayısının coğrafi konumlarıda hesaplanarak bir kat sayı çarpımı ile ortaya kullanıcı puanlarını kalite puanı içerisinde kullanabileceğimiz rakamına erişebiliriz. Mesela oyların %30’u aynı coğrafyadan geldiyse bu coğrafyadan gelen oylar belli derecede katsayıya etkisi azaltılabilir. Aynı şekilde arka arkaya 6-7 kere 10 rakamını vermiş birininde vermiş olduğu bu oyun kalite puanına etkisi azaltılabilir.

  • Film Sayfası Ziyaret Sayısı

Bir filmin yüksek puan alması ile çok ziyaret edilmesi farklı şeylerdir. Mesela bir filme bir kişi oy kullanmış o da 5 vermiş başka filme 1000 kişi oy kullanmış ortalaması 3.2 ise bu filmler arasındaki kalite derecelendirmesi için sayıların gizemini kullanmak gereklidir. Oy sayısından bu filmin kaç kere ziyaret edildiğine ve bu filme yapılan yorumların sayısına kadar filmle ilgili bir çok etken hesaplanmalıdır.

  • Gişe Rakamı

İnsanlar sinemaya gitmeye değer verdikleri film ile gişede başarısız olmuş filmler arasında fark vardır. Günümüzde tüm dünya sinemasındaki filmlerin gişe rakamları bilinmektedir. Gişe rakamlarınında kalite rakamı oluşturulmasında etkisini belli katsayı çercevesinde kullanılması kalite puanı açısından kuşkusuz faydalı olacaktır.

  • Oyuncuların Rank Değerleri

Film bünyesinde oynayan oyuncular içinde bir rank kavramı oluşturularak bu oyuncularında filmin kalitesine kuşkusuz etkisi olacaktır. Kalite puanı erişiminde oyuncuların genel puanlarınında belli katsayı çercevesinde hesaplanması gereklidir.

  • Ödüller

Ulaşılmaya çalışılan akademik anlamda bir kalite rakamıdır. Kalite rakamı için uluslararası ve ülkesel ödüllere değer verilerek bu değer sonucuna akademik anlamda bir kalite puanı erişimi sağlanması kalite puanı açısından kullanılabilir bir veridir.

Bunun gibi daha bir çok faktör ile kalite puanı yani Filmrank sayısına erişmek hemde bunu Akademik anlamda erişmek mümkündür. Bu rakama erişmenin şu an ki Beyazperde verileri ile oluşabilecek seviyede olması ise olayı daha da güzel kılmaktadır. BEDE’yi daha geniş düşünerek kitaplar, tiyatrolar ve benzeri aktiviteler için düşünebiliriz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel0 CommentsViews: 21

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…