Bir süre önce yazmış olduğum yazıdan sonra konuyla alakalı biraz daha düşündüm. 600 sayfa civarında tarih ağırlık olarak inkilap tarihini okudum. Bir hafta içerisinde olayı biraz daha derinlemesine inceledim. Hatta ilgili soruyu bir çok kişiye sordum -günümüz inkilabı nedir?- evet ilgili soruya cevaplar tam olarak aradığım cevaplar değildi.

İlk başta ilgili soruyu cevaplamak için hemen hemen 30 yıl sonrasını düşünmek gereklidir. Günümüzde ki veya geçmiş zamanlardaki gereksinimleri baz alarak ilgili sorunun cevabını vermek doğru olmayacaktır.

Geçmişte Sanayi İnkilabıydı Şimdi Teknoloji

Evet aslında cevabı basit fakat teknolojiyi sanayiden ayıran önemli geçerli nedenler var. Teknolojiye sanayi üslubu ile bir kere kesinlikle yaklaşmak mantıklı değildir. Hemde teknolojiden kasıt sadece teknolojik ürünler olarakta düşünmek olayı tamamen daraltır. Biraz daha geniş persfektiften aslında doğru bakış açısından bakıldığı zaman “İnternet” olduğu kesinlikle belli olacaktır. Fakat bunu “Twitter’a mesaj atmak olarak” yorumlamamak gereklidir.

Bazı şeyler özel sektör eliyle olmuyor? O halde neden devlet eliyle olmasın?

Ülkemiz Devletçilik Anlayışını Bıraktı mı?

Osmanlı Devletinin yıkılış sürecinden Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş sürecine kadar geçen zaman cizgisinin tam olarak iyi yorumlanmadığını düşünüyorum. Devletçilik anlayışının ise günümüzde ben yok olduğunu hatta unutulduğunu düşünüyorum. Özel sektör ne kadar güçlensede ve Devletçilik anlayışına gerek yok gibi görünsede durum tam olarak o şekilde değil. Mesela İnternet yatırımları hususunda devletçilik anlayışı tekrar gündeme gelmelı ve yatırımlar hızlı bir şekilde devlet eliyle yapılması gereklidir. Ya da aktif destek anlam bulmalıdır.

Ülke İçinde Kalacak Paradan Bahsediyorum

İlgili İnternet yatırımları demek ülke içinde kalacak para demektir. Yani tüm hammaddesi “bilgi” üzerine kurulacak olan yatırımlar kapsamı yine ülke içerisinde kalacak para olacaktır. Örnek veriyorum devlet destekli bir “Tarayıcı” yapılmaya karar verildi. İlgili tarayıcının yapılması için gerekli mühendis ve proje uzmanlarıyla çalışmalar başlandı. Devlet bütçesinden ayırdığı aylık 1 milyon TL bulunuyor. İşte ilgili 1 milyonun hepsi yine ülke sınırlarında kalmakta. 5 adımda ise eriyerek tekrar devlete bir süre içerisinde geri dönmektedir.

Proje Büyüdü Dünyadan Ayda 20 Milyon Ziyaretçisi Var

X çalışması büyüdü ve ilgili çalışmaya ayda dünya genelinen 20 milyon ziyaretçi gelmektedir. İşte birşeyler olmaya başladığını belirtmek şimdi anlam bulacaktır. Hali hazırda bir hitap edilebilcek 20 milyon Türkiye dışında kitleden bahsediyorum. Dünya çapında alınan reklamlar ve diğer e-ticaret aktiviteleri ise tamamen bir döviz girdisi olarak geri dönüş yapacaktır. Yani demek istediğim bu çalışmalar neden yapılmıyor. İş işten geçtikten sonra “neden yapmadık” demek için mi?

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel0 CommentsViews: 37

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…