Citroen Şikayet Kutusu – Citroen C5

Kas 18th, 2011 | By | Category: Şikayetim Var

Samimi gönül dostum Kamil Sınırcı’nın başından geçen ve bizzat kendisinden dinlediğim Citroen C5 ile ilgili çok mağdur edici durumu dinledim. Piyasada harıl harıl reklam atan Citroen markasına en başta tavsiyemiz kaliteli bir araba yapmalarıdır.  Hadi araba ürettiniz ve hatalarla dolu, en azından yetkili servislerinizde ki elemanlar kalifiye ve işini bilen olması gerekliydi.

Aynı şekilde Fatih Bey’in de başından geçen ;

Citroen-logo

En başından çevresinde ki uyarılara rağmen beğendiği ve severek aldığı Citroen C5 markalı otomobilin aldığı günden itibaren ufak tefek sıkıntıları başlamıştı. Buna ek olarak tüm bakımlarını yetkili servise yaptırmış olmasına rağmen servisteki rutin kontrollerin yerinde ve dikkatli yapılmaması da eklenince severek ve beğenilerek alınan C5 tamamen hüsran ve pişmanlıkla sonuçlanmıştır. İlk fırsatta aracı satıp yerine farklı markada bir otomobil almaya karar vermiş ve Citroen almak isteyen herkesi bu hatadan vazgeçirmeyi de kendisine görev bilmiştir.

Değer verdiğim insanların başına gelen bu Citroen hüsranıyla beraber burada bir konu açarak Citroen konusunda araştırma yapan kişileri uyaralım istedim. Sizlerde başınızdan geçen bir Citroen hüsranı varsa aşağıda ki kısımdan bizlerle paylaşabilirsiniz.

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Uğur Çatıkİsmail Mermerciselçuk kurtsatarmakgunaytaç keven Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa aldemir
Ziyaretçi
mustafa aldemir

c5 bu aracda süspansiyon yok yolda kücük bir cukur olsa kasis olsa tak vuruyor bu kalitede bu fiyattaki arac icin olmaması gereken bir olay yakıt olmaması kadar cok ben bu aracı cok begenerekalmıstım satmakta istemiyorum

engin görgülü
Ziyaretçi
engin görgülü

Sıfır kilometre aldığım yeni c4 marka aracımın daha bir yılı dolmadan ön kaputunda boyalar kabarmaya başladı ve daha sonrada aracın çift boya görmüş olduğu ortaya çıktı. Distibitör baylas bu bizim sorunumuz değil istediğiniz davayı açın diyor,ne yapacağımı şaşırdım, lanet olsun bu markadan, sakın u tuzağa ve bu markanın kucağına düşmeyin.

aytaç keven
Ziyaretçi
aytaç keven

03.07.2012 tarihinde citroenden sıfır araba aldım.19000 nakit ödedim geriye kalan 12000 tl ise bankadan 4 ay erteleme artı 900 tl faiz olarak anlaştık.Ancak bankaya yanlış evrak göndermişler ve benim çektiğim 12000 tl 15000 olmuş ve ilk taksitim gecikmiş bile.bankadan gelen mesajla ayıktım ama neye yarar haftalarca bankanın ve cıtroenın peşinde koştum harcadığım mazotun hatti hesabı yok.Sözleşmeyi imzaladığımda acemiliğime denk geldi bir nüshasını almamıştım bu olaylar esnasında almaya gittiğimde bayideki çalışanların saldırısına uğradım ve sözleşmeyi gözümün önünde yırttılar.en sononda anlaşmaya vardık 1680 tl verdiler peşinat indirimi olarak ve arabanın vergi pulunu ödeyeceklerini söylediler.iki haftadır pulu takip ediyorum ödedik diyorlar nedense ödenmedi… Read more »

makgun
Ziyaretçi
makgun

citroen nemo aracım 16 bin km de aynı gene turbo sesi şikayeti ile servise gittim.garanti bitmemesine rağmen,garantiye almadılar. garantiye almamak için en ince ayrıntıları incelerek alakasız sebebler öne sürdüler. ilk bakım servisini bulunduğum ilde yakınnımda servis olmadığından 2-3 ay geçirmişim.servise gittiğimde km.16 bin di.garanti ye almamak için ellerinden geleni ardına koymuyorlar.bir daha citroen markasının yanına yaklaşmam. citroen le ilgili genel şikayetlere bakıldığında citroen servislerinin yaklaşımları bu yönde yani garantide dahi olsa araç,arızalı parçanın fiatı yüksekse,bir bahane hemen buluyorlar. 16 bin km de aracımın turbosu arıza yapıyor garanti süresi bitmemesine rağmen garantiye almıyorlar. citroen mi yanına yaklaşma… hakkımızı aramak için tüketici… Read more »

selçuk kurtsatar
Ziyaretçi
selçuk kurtsatar

CİTROEN KAHRAMANMARAŞ BAYİSİ VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI! 2011 model Citroen C5 aracım var. Aracımla 24 Kasım 2012 tarihinde kaza yaptım. Aracımla kaza yaptığım gün gece aracı Kahramanmaraş Citroen bayisine çekip gece bekçisine teslim ettim. Aracımı bir üst modelle takasa anlaştık. ”Ağabey aracını 2013’te verelim pul parası ödeme.” dediler. Aracı istedikleri gibi tamir ettiler. 30 Ocak 2012 günü pazar akşamı saat 16.00’da beni telefonla arayıp aracınızın tamirinin yapıldığını almam gerektiğini söylediler. Bende takas yapmıştık diye söyleyince anlaştığımız fiyattan daha yüksek bir rakam çıkardılar. Tabi bana 30 aralık akşamı söyledikleri için başka bir markayla görüşme ve takas yapma şansımı bırakmadılar aracının fiyatı buymuş… Read more »

İsmail Mermerci
Ziyaretçi
İsmail Mermerci

Yaklaşım ve olumsuz tavır

Bugün Citroen c4 aracımın navigasyon arızası sebebiyle Trabzon yetkili servis Kofoğlunu aradım. Servis danışmanı zat bana “biz o işi yapamıyoruz” dedi. Navigasyonun orijinal olduğunu, yetkili serviste takıldığını söylediğim halde “biz yapmıyoruz o işi” diyerek kaba ve saygısız bir üslupla konuştu. Eğer böyle davranacaksanız insanlara lütfen bu işi bırakın! Ankara’daki yetkili servisin yapmayı taahhüt ettiği ve gün verdiği hususta Trabzon servisi maalesef çok duyarsız. Personelin ciddi gözden geçirilmesi gerekiyor. İlgililere duyurulur!
Ismail M. · 3 dakika önce · 3816402

Uğur Çatık
Ziyaretçi
Uğur Çatık

Ağustos 2016’da bayraktar Çekmeköy şubesinden ds 3 marka 2.el bir araç satın aldım. Şu an aracın Haziran sonunda biten garantisini uzatmak için garanti satın alma işlemini trajikomik bir biçimde gerçekleştiremiyorum. Bunun sebebi aracın benden önce ki sahibinin bakım tarihini geciktirmesi! Tamam, araç garanti uzatma prosedüründe böyle bir şart olabilir buraya kadar sorun yok. Peki madem böyle bir durum var bana bu aracı satarken bakım tarihinin geçtiğini ve yaptırmadığım takdir de garanti kapsamı gibi uygulamalardan muaf olacağım bilgisini neden vermediniz? Sattığınız araç 2.el olsa bile Bayraktar adının güvencesini satış yapana kadar mı müşterilerinize sunuyorsunuz? Araçla ilgili tüm ekspertiz bilgisini verirken böyle… Read more »