Yaşamın Kıyısında

Kas 7th, 2007 | By | Category: Kültür Sanat

Türk asıllı Alman yönetmenimizin filminde Almanlar yine jakim, üstün millet ve prestijli kültür, Türkler ise hakim milletin teriyesine muhtaç, hayatları darmadagınık olmuş zavallılar…  Filmin ilk başlarında sürekli “sin kaflı” konuşan Tranzonlu bir baba, Maraş’tan gelmiş ve Amanyada or..p.luk eden Yeter, bir üniversitede profosör olmasına ragmen okyanusun ortasındaki minik bir adadaki ot kadar bile deger olmadıgı bezgin suratından ce çökük omuzlarından belli bir ogul, Yeter’in solculugu yetersiz militan kızını becermek isteyen solcu ardaşları vs vs

Birinci ve ikinci nesil almancıların evlatlarının bir kısmının ciddi bir dil, din ve kültür sorunu oldugunu biliniyordu ama işin bu kerteye varacagı herhalde kimsenin aklına gelmezdi.

Asmalı konakta ünlü olan hafif güzel ama gayet itici oyuncusumuz ”Nurgül Yeşilcay” bu filmde bu zamana kadar izledigi potreden cok farklı birşey yapmamış. Aslında kızdıgım nokta Nurgül degil sonucunda o basit bir oyuncu, söyleneni yapan. Ama yazar kimse artık senaryo yazma konusunda aşırı başarısız diyebilirim. Cannes’in ibaresini gördümde dedim o kadar insan bu filme oy vermiş mutlaka kaliteli bir filmdir dedim. Fakat cannes film ödüllerinde bu kadar başarısız bir filme oy vereceklerini hiç düşünmemiştim. Bir hafta önce İstanbul da Lost Room adındaki filmi almak için gittigim filmcide Lost Room olmayınca bir kaç tane film aldım. İtiraf ediyorum Yaşamın Kıyısında filmini korsan film satan bir yerden aldım. Bazı filmlerde korsan film aldıgımda kendimi rahatsız hissederdim fakat bu tarz kalitesiz ve insanları dolandırmak adına yapılmış igrenc filmlere para vermedigim için mutluyum. Filmi hiç atlamadan tamamen izledim fakat hiç birşey anlamadım, tamam filmin %40’ını anladım ve hakim filmin %60 ‘ında ne oldugu hakkında hiç bir fikrim yok kısaca filmin %60’ını hayal ettim. 

Burada benim dikkatinizi cekmek istedigim diger nokta ise en yukarıdaki yazıyı ben yazmadım o yazı korsan film yapan şirketin film kapak dizaynını yapan kişi tarafından yazılmış ve o kadar sacma yazmışlar ki.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
YoungyYancyÖzgür KarakayaTamer UYSAL Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tamer UYSAL
Ziyaretçi
Tamer UYSAL

BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE Tarihte öyle dönemler var ki yüzyıllara sığacak olaylar sanki küçücük bir zaman diliminde olup bitivermiştir. Ancak o kısa zaman parçalarında olan bitenler kazındıkları insanlık belleğinde kuşaktan kuşağa aktarılırken bıraktıkları derin izlerle yüzyıllara bedel olarak yaşar gider. Bu üç sözcüğü ilk kez bir arada öğrencilik yıllarımda duymuştum. 1980’lerin başıydı. Üniversitenin kültür merkezinde izlediğim filme aittiler. Sonra yıllarca aynı sözcüklerin izini yeniden sürdüm. Ta ki Deniz’lerin anısının en canlı tanığı Erdal Öz’ün kitabı “Gülünün Solduğu Akşam”ın elime geçtiği zamana kadar… Deniz Gezmişâ€™in savunma hazırlıkları yaptığı Mamak’taki hapishane odasını betimlerken yatağın köşesinde Orhan Kemal’in okunmaktan yıpranmış bir romanı vardı diyordu… Read more »

Özgür Karakaya
Ziyaretçi

Umudun Gurubu 12 Eylül dönemine tepki olarak 1985’te birkaç üniversiteli genç tarafından kurulmuştu Grup Yorum. Bugüne kadar 40’ın üzerinde elemanı değişti. Kendilerine göre Ruhi Su’dan Aşık Mahzuni Şerif’e, Victor Jara’dan Zülfü Livaneli’ye kadar yaptıkları müzik farklı seslerden etkileniyor değişik kültürden esintiler taşıyordu… Dünyayı, eşitliği, paylaşımı, aydınlığı, halkları, memleketi uğruna ölebilecek kadar seven, duygularını korkmadan müziklerine dökebilen, başta işçinin, memurun, gecekonduda yaşayanların ve ezilen her kesimin duygularını taşıyıp düşüncelerini dile getiriyorlardı. Şarkılarıyla faşizme karşı anti-emperyalist mücadeleyi, hapishanelerde yaşanan acıları, doğal afetlerin yarattığı yıkımları, savaşları, ölümleri, aşkı, erdemi ve özgür bir dünyaya duyulan özlemi anlatıyorlardı. Albümlerinde kendi bestelerinin yanı sıra, Nazım Hikmet,… Read more »

Yancy
Ziyaretçi
Yancy

Never would have thunk I would find this so idnsiepnasble.

Youngy
Ziyaretçi
Youngy

If my problem was a Death Star, this article is a photon troepdo.