Son dönemlerde bilişim konularında çok fazla birşey yazma fırsatı edinemedim. Turizme atıldıktan sonra duygusal hayatımızda pek yerinde gitmedi diyebilirim. Uzun zamandır yazmadığım bilişim yazılarından sonra Opera ile bir duyuru bazlı birşeyler yazayım istedim.  Uzun yıllardır Internet Explorer kullanıyor ve her kullanışımda Internet Explorer’i bırakmak istiyordum. Bu arzuma bir türlü ulaşamıyor nedense her defasında Explorer ile İnternet’e bağlanıyordum. Firefox ve Chrome gibi tarayıcılarda bu olgunun değişmesine hiç bir şekilde katkıları olmadı.

Nitekim bir gün artık tarayıcıyı değiştirmem gerektiğini farkettim ve Firefox ile İnternet seyrine başladım. Kendimi bir türlü alıştıramadım görünüm ve kullanım olarak yabancılık çektim ve Firefox denemem bu kez başarısız olmuştu. Ardından Chrome’yi aldım güzelce makyaj yaptım şekilden şekle soktum ve sonunda kapattıp, Internet Explorer’i açtım. O anlarda tarayıcımı değiştiremiyeceğimi anlamaklıydım, fakat güvenlik konusunda ki zaaflarından dolayı hiç içime sinmiyordu. Küçük bir araştırma yaptım ve güvenlik alanında Explorer’i geliştirmeye çalışırken aklıma Opera’yı denemek geldi.

Telefonunuzda da Opera kullanabilirsiniz bilgi ve yüklemek için;
http://www.opera.com/mobile/download/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Opera.com ‘a bağlanıp  hemen yükleyip kurdum. Kısa bir süre kullandıktan sonra hemen alıştım. Yeni özellikleri eklememle biraz daha içime sindi ve o dakikalardan sonra Explorer’i unuttum. Şunu çok iyi farkettim ki gerçekten mükemmel bir tarayıcı yapmışlar ve piyasada sadece %1’lik bir kesim kullanıyor. Bu kadar güzel bir tarayıcının daha fazla kimse tarafından kullanılması gerekiyordu. Nitekim insanlar güzeli hakediyorlardı.

Forumlarında kısa bir seyirden sonra farkettim ki önümüzde ki yıllar tarayıcı piyasasında “Opera” alanında en iyisi olacaktı. Web tasarımcı arkadaşlarada bu konuda ki birinci tavsiyem Opera kullanmalarıdır. Çekirdek farkından dolayı güvenliğiniz %100 olup görünüm olarakta tamamen özelleştirilebilir yapıya sahip.

Opera Türkiye gönüllü tanıtımcılarıda bulunuyor. Anaweb sayfaları Opera.com haricinde Türkçe kaynak olarak operaturkiye.net, opera-tr.com gibi yardımcı sayfalarda var.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel, Turizm0 CommentsViews: 48

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…