İşin aslı 1 siteyi büyütme çalışmalarımıza isim konduğu zaman ve buna SEO dendiği gün yabancı forumlarda karşı gelsem de Google “doğal arama sonuçlarında önde gelmek için çalışma yapan kişiye SEO, yapılan işe de SEO” dediği gün SEO kelimesi eşanlamlı olarak dünyaya merhaba dedi.

İlgili dönemlerde Open Directory Project (yaygın bilinen ismiyle Google Directory) editörü olduğum için SEO ile yan yana çok anılmak istemediğimi söylemeliyim. Çünkü uzun mu uzun bir süre en etkin SEO hamlesi ODP’de yer almaktı ve bende neredeyse en etkili editörlerinden birisiydim. ODP dönemlerimden kalma Türkiye’nin bir çok önemli web yayıncısı ile de o dönemde tanıştım. Hala görüştüğüm çok sevdiğim editör arkadaşım Morzilla Vakfı‘nın başında ki Selim Şumlu ile de İstanbul’a yolum düştükçe görüşürüm.

Neden SEO

SEO aramasında çalışmak istemesem de bir kaç ay önce bir işte beraber çalıştığım iş arkadaşım SEO aramasında 5. sayfada gelen bir sitesini işaret ederek; “Bakınız, ben SEO aramasında 5. sayfadayım.” dedi. Bu o kadar önemli miydi ki? Sonuçta ben daha önce ilgili kelimede hiç var olmak istememiştim. Yani; 20 yılda SEO kelimesinde var olmak için hiç emek harçamadım.

… yani neden çalışmamıştım?

… aslında çalışmak, kendimi daha iyi hissettirebilirdi.

Zor mu Zor Kelime, O Zaman Çalışalım

Hali hazırda zaten SEO çalışmasını kısmi olarak firmalara yapıyordum. Kısmi olarak yapıyordum, çünkü; kendi firmalarım vardı ve hali hazırda onlar zaten yeterince vaktimi alıyordu. Birde yaptığım SEO işinde “başarı” gelmek zorunda hissediyorum. Aksi taktirde bu sosyal hayatımı derinden etkileyebiliyordu. Bu sebeple 20 kişiden 1’i ile ancak çalışabiliyorum.

Gel bakayım “SEO” araması sen neymişsin. Turksem.com ‘u ele aldım ve hatalarını gidermek için üzerinde çalışmaya başladım. Nitekim alt / üst bir çok kısmını düzelttim. SEO araması zor bir aramaydı ve üzerinde çalışmaya kısmen de olsa başlamıştım. Uzun bir yolculuk olacağını biliyordum. Fakat; ortaokul zamanlarımdan bu yana bir şekilde websitesi yapma çalışması içerisinde olmuştum. İlk sitemi Lise yıllarında yayınlamak o günden bu güne her çalışmanın özel ve uzun bir yolculuk olduğunu öğretmişti. SEO Danışmanlık Yolculuğum sayfasında timeline şeklinde o yolculuğa kısa kısa değindim.

Gelecek İle İlgili Tahminler

Kuşkusuz ilk sayfa Turksem.com için ana hedef noktası. Fakat; gerçekçi olmak gerekirse “SEO” araması oldukça zor bir arama. Birde 10 yıl önceden kolay bir dönemindeyken üzerinde çalışan firmalar bu geçen zaman sürecinde oldukça sağlam şekilde sıralama almış durumda.

Bu Uzun Yolculukta Şu An

Henüz oldukça yeni olan çalışma sürecinde sıralama değişikliği 20. sırayla 60. sıra arasında kendine yer edinmeye çalışıyor. Bu sürecin yaklaşık 3 ay daha süreceği ön tahminindeyim, bu süreçte hem sıralama değişikliği çok fazla olacak ve kaybolup gelme durumları yaşayacak. 3. ayın sonunda mevcut sıralaması ile sektörde kendi pozisyonunu edinmiş olacaktır. Daha sonrasında bir sonraki safhaya geçebileceğiz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Google0 CommentsViews: 114

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…