Bu yazı serinin üçünçü yazısı konumundadır. İlk iki yazıya şu linklerden ulaşabilirsiniz.  Osmanlı Devleti   -  Osmanlı Devleti – Yazı 2  Serinin devamı olarak günümüz ve Osmanlı insanı hakkında gene düşüncelerimi sizlerle paylaşacam. Serinin 2. yazısının binlerce insan tarafından okunmuş olması beni çok fazla sevindirdi umarım bu yazıyıda en az 2. yazı kadar insan okur.

Aklımda ki konulara girmeden biraz güncel mevzulardan bahsedelim. Ülkemizin kamuoyunu meşkul eden olaylar PKK’nın bitmesi, Ekonomik yatırımlar ve Türban mevzusu. PKK olayını çok fazla konuşmaya gerek yok askerimiz gereken neyse yaptı ve daglarda ki düşmanlarımızı yok etti. Ekonomik mevzular ise devamlı inişli çıkışlı oldugundan dolayı çok fazla bir söz edecek değilim. Evet aslında günümüze gelme nedenim Türban mevzusu.

Bugün itibariyle rektörler öğrencilerden aldıkları paralar ile Ankara’ya kadar gitmişler. Meclise gelerek Türbanlıların üniversitelere girmelerini istemediklerini söylemişler.  Evet biraz o arkadaşlara kızdım hatta çok kızdım. Çünkü bir rektör o üniversitede en üst kademedir. O en üst kademedeki insanın, öğrencisinin başının örtülmesiyle veya örtülmemesiyle ilgilenmemesi gerekirdi. O şahsın yapacagı en iyi şey ülke ekonomisine katkı saglayacak bireyleri en iyi şekilde yetiştirip birer dinamo yapmasıydı. Yıllardır ülkemizde kendisinin çok iyi düşündügünü düşünene bir sürü avanak ile kadın erkek eşitligi hakkında şey/şeyler gördük. Fakat hepsi birşeylere çok fazla kafa yoran insanlar değil ve aslında hepsi birer düşünce özürlüydü.

Başörtüsünün Kadın Erkek Eşitligine Faydaları :

  • Başı açık ve vucud hatları belli olan bir bayan bilgisinden daha çok cinsel görünümüne göre degerlendirilebilir. Bu kadın erkek eşitligine en büyük darbedir.

  • Başı kapalı olan bir bayan hayatının uzun bölmünü kuaför salonlarında geçirmek zorunda kalmaz. ( Bunu bazıları anladı )

Gibi şeyler aslında bu konu hakkında uzun bir liste çıkartmıştım fakat maalesef aklıma gelmedi ama aklıma geldikçe yukarıdaki listeye ekliyecegimden emin olabilirsiniz. Bu başörtüsü olayını neden bu kadar çok önemsiyorlar biliyor musunuz? Ben size bunu anlatayım;

Hepimiz müslümanız(elhamdülillah) ve bazılarımız islamiyetin emirlerini çok iyi yaparken bazılarımız ise nefis egitimini tam olarak almadıgından dolayı yapamamakta. Ama hepimiz çok iyi biliyoruz ki İslamiyet gerçek din ve emirlerini yerine getirmemiz gerekli. Bunu aslında rektörler(sanırım çogu), medya çalışanlar(bazıları),  başı açık insan(bir kısmı), yazar kesmi(bilmem) vs hepsi biliyor. Kendi yapması gerekenleri yapmadıklarından dolayı dini vicdan olayında hep kendi kanunlarını koyma gereksinimi hissettiler. Bir süre sonra kendi “Dini Vicdan” muharebelerinde kendi yalanlarına inanmaya başladılar. Ama inandıkları yalanların yalan olduklarını çok iyi biliyorlar. Başı açık dinine düşkün olan her insan bu insanlar için yalanlarını hatırlatıcı birer unsurlardı. Diğer bir konu ise o acizler aslında en gerçek sınavda başarısız olmaktaydı ve karşılarında başarılı birilerini gördükçe kıskanıyorlar.

Kısaca bu başörtüsü mevzusu tamamen kıskançlıktan çıkan bir mevzu…

Evet Osmanlıya dönecek olursak, hala ülkemizde Osmanlıyı anlamamış insanların sayısı o kadar çok gibi hatta geçenlerde Osmanlı düşmanı biriyle sohbet ettik her sözü çok yaraladı beni ama belli etmedim ve hemen uzaklaştım oradan. Bu Osmanlıyı anlamamış birey hayatının geri kalanında birşeyleri anlamamış olmanın eksikligini hissetmeyecek çünkü herkes gülü sevmek zorunda degil. Gülü koklamadan veya tatlı yemeden de hayat devam edebilir.

Geçenlerde düşünüyorum ülkemiz gerçekten dünyanın tam merkezinde mükemmel bir konumu var. Bu konumun bir avuc topragını bile ülke içerisinde ki hiç kimse çalışarak veya birşeyler üzerinde emek ederek kazanmadı tamamen bize birer mirastı, Osmanlının mirası. Bu kadar topragı o kadar ugraş ile kazandı etti sadece bizim için evet bizim için nelerini vermediler canlarını, zamanlarını gerekirse paralarını verdiler. Fakat Çanakkale Savaşı ve Birinci Dünya savaşında ki diğer cepheler yüzünden hiç bir Türk ve müslüman maalesef okuyup bir yere gelemedi hemde o 10 yıllık dönem deki mezunlar ülke içerisinde neleri ellerine geçirdi. Hala o savaşta kaybettigimiz öğrencilerimizin yaralarını saramadık. En son şu ölen Ermeni yüzünden medya nasıl ayaklandı evet o dönemde ki mezunların çogu Ermeni, Rum, Hristiyandı evet Ermenilerde şu an medyada hayli agır bir konumdalar.

Ülkemizi maalesef bu zamana kadar o ve ona yakın düşünceye sahip insanlar yönettir. Belli şeyler altına gizlenerek yönetmeyede devam ettiler. Bu insanların bir çogu Atatürk’ü kelimesini birer koz ve silah olarak kullanıyorlar ama hiç birinin Atatürk hakkında bilgisi maalesef yok.

O bilmeyen arkadaşlardan belki birisi buraya gelir ve bu yazıları okur ve ugrunda savaştıgı dava hakkında benim vardıgım kanıları ögrenmiş olur. Şimdi Atatürk 1881 yılında Selanikte dünyaya geldi bunu zaten hepiniz biliyorsunuz. Dünyaya geldigi yer konumuyla cevresindeki insanların büyük oranı Yunanlıydı ve o yunanlı insanlar Osmanlıyı hiç sevmezlerdi. Atatürk bu durumda aşırı bir milliyetçi bir yapı edindi. Zaten en büyük hayran oldugum noktası da buydu. Tabi milliyetçilik duygusu yükselirken çevresi itibariyle dini eğitimlerini yeterince alamadı. Anadolu da ki kültürden uzak olması bazı şeylere de tam olarak idrak edememesine sebep oldu. Bu milliyetcilik duygusunun kabarıklıgı Askeri okula gitmesine neden oldugunu düşünüyorum.

Ülkemizde Anadolu kültürünü yaşamış insanların neden bu kültüre yüz cevirip yok etmeye çalıştıgını hiç bir zaman anlıyamıyacam. Özellikle askeriyenin neden dinden uzaklaştıldıgını hiç mi hiç anlıyamam. Özellikle şu mevzu bana o kadar saçma gelir ki Komutan savaşta ölmüş kişilerin ailelerine ziyarete gider(Bunlara şehit deniyor), baş sağlıgını sunar. Beraber iftar yapar ve üzüntlerini paylaştıgını söyler. Askeri gücünün büyük bölmünü şehitlikten alır ve şehitlik bizim dinimiz ile gelen bir güzelliktir, Allah’ın insanlara bahşettigi bir ödüldür. Fakat aynı askeriyenin içerisine başörtülü bir bayan giremez.

ve insanlar saçmalar…

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel0 CommentsViews: 39

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…