Osmanlı Devleti – Yazı 2

Ağu 2nd, 2007 | By | Category: Genel

Çok düşündüm çogu zaman sabah oldu ve asla tam bir sonuc bulamadım. Bazı akşamlar o sorunu düşünürken bazı şeylerin gizemini gözdügümü anladım ama  asla asıl sorunu kendimi tatmin edecek bir şekilde çözemedim. Acaba Avrupadaki insanlar, Amerikadaki insanlar bizleri nasıl görüyordu, bizi özellikle Avrupa yıllarca Osmanlı medeniyetinin görkemligini ve ihtişamı ile yaşadı niçin gönül bağı kuramamıştı. Bunların kalplerine gidecek yok neydi acaba…

Osmanlı yüzyıllarca Kuran-ı Kerim’in emirlegi geregi haraket edip hiç bir insanı din konusunda zorlamadı ve tüm milletler ve dinler özgürce yaşadı. Neden o özgürlügü yaşayan insanlar tamamen Osmanlıya bağlanamadılar hata neredeydi. Mükemmel bir hukuk düzeni Son peygamber ile gelen ğercek din ülkenin her yerinde sonsuz bir hoşgörü. Eksik olan birşeyler mi vardı ki yıkıldı, kısaca neden yıkılmış olabilir. Osmanlı devletinde olsaydım yani bundan 200 yıl önce  şimdiki dogdugum yerde doğmuş olsaydım ülkenin yıkılmaması için ne yapardım.

Önemli olan soru bu hristiyan ve diğer dinlerdeki insanların bizlere basıl baktıgıydı bizlere bakış acılarını tam olarak bilirsek onlara ilahi dini anlatabilirdik, asıl önemli olan şeyde aslıdna buydu. Bir zaman önce bu konu hakkında hayli düşüncelerimi yordum ve yine böyle bu konu hakkında düşünürken aklıma nedenini bilmiyorum ama sanki anahtar ondaydı ve düşündüm size de düşüncelerimi aktarayım. Film şu şekilde budizm dinine sıkı sıkıya baglı insanlar vardı ve zamanlarının cogunu ibadet ile geciriyorlardı. Sonra Çin devleti o ülkeyi topraklarına baglamak istedi ve 3 tane general gönderdi. Generaller o budizm dininde olan ülkenin padişahın yanına gelip sizin ülkenizi kendi ülkemize baglamak istiyoruz diyor. Padişahta bunu kabul edemiyecegini ülke halkının ihtiyaclarını benim yönetimimden başka hiç kimsenin iyi bilemiyecegini söyleyip kibar bir dille red edip. Savaşın kötü birşey oldugunu sevgi ve barışın hüküm sürmesi gerektigini anlattı. General hiç bir şey demeden cekti ve gitti. Özel ucagına binerken yanındaki kişiye “din bir zehirdir” dedi ve uçaga bindi.

Düşünüyorum İslamiyet kötü olan herşeyden bizi men etmiş dünya oyunlarına dalmamız gerektigini telkit etmiş. Osmanlı halkı aşırı iyiydi evet mükemmeldi aslında ve mükemmellik bize islamiyet tarafından gelmişti. Avrupalılar bu mükemmelligi bir zaaf olarak gördüler, mükkemmelliğe hakim olan osmanlının eğlenceden yoksun olduğu, ticaret zekasının zayıf olduğu, kurnazlıgı bilmedigini, menfaat olayının zayıf oldugunu, dünya malından cok ahireti düşündügünü, gizli ve saklı işleri beceremedigini, yufka yürekli oldugunu, politikada beceriksiz, vebenzeri özelliklerini gördüler. Bunlar islamiyeti tamamen benimseyemiyenler için bir zaaflıktı aslında.

Onların gözünde islamiyet bir zaaflıktı bir erdem kaynagı degildi. Öyle bir zaaflık kikazandıgı topraklar üzerinde insanlara din konusunda hiç baskı yapmamıştı. Hatta milletlerin varlıgını sürdürmüştü bile bunlar bir zaaflıktı ve yıllarca onlar bu hal ve haraketleri bir zaaflık olarak algıladılar. O yüzden onlar ülkelerinin devamı için ahiretlerini heba ettiler. Osmanlıyı görenlerin çoçuklarıda onların peşlerinden gittiler. Artık islam dinin dünya üzerinden koruyacak kolluyacak temsil edebilecek bir ülke kalmadı ve hiç bir ülke osmanlı olamıyacak. Dünya özlemledigi o dünyayı aslında 100 yıl önce yok etti.

Amerika dünya’nın en büyük ülkesi konumundasın dinini yayabilir misin bilmiyorum ama muhakkak olacaktır senin misyonerlik faaliyetlerine kananlar. Bundan sonra hiç kimse Amerika’ya yaptıkları şeyler için taktir etmiyecek ve emin olunki yapmadıkları şeyler yüzünden nefret edecekler.

Küçük bir bilği vereceğim.

Dinde zorlama yoktur.
Kur an-ı Kerim

İnsanları zorlayınız ki, evim dolsun!
İncil

Onları tamamen imka edene kadar saldıracaksın ve hiçbir merhamet göstermeyeceksin!
Tevrat

– Tahir Dinç –

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ALTANegeadminDmoz Bölümünüzü Kontrol Edin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Dmoz Bölümünüzü Kontrol Edin
Ziyaretçi

Görevli olduğunuz dmoz’da uzun süredir bir aktivitenizi görememekteyiz. 4 ay başvurular bekletiliyor ve tamamen dmoz’a uygun sitelerin. Sizin sorumsuz davranışınızdan dolayı webmaster arkadaşlar vakit kaybediyor eğer görevi yapamayacaksınız sizi şikayet edip görevinizi elinizden alabiliriz, sizin hakkınızda daha kötü fikirler düşünülmesini istemiyorsanız lütfen görevinizi yapın

Alp Pehlivan

ege
Ziyaretçi

yazı güzel olmuş ta ben bu yazıdaki osmanlı ambleminden bahsedecegim. amblemde osmanlının adeletinden, (sol taraftaki terazi), savaçci kimliğinden (sag taraftaki mızraklar), din kimliginden (ustteki hilal) vb. hertürlü kimlik tasfir edilmiş ve oldukca özenli ve eşsiz bir sembol doğmuş. bir de şu anki turkiye cumhuriyetinin amblemine bakınız bir oval içinde ay yıldız ve turkiye cumhuriyeti yazısı… bir milleti temsil eden bir bayrağıdır öteki de amblemidir. bayragımız daki özen ne yazık ki amblemimizde bulunmuyor. saygılarımla…

ALTAN
Ziyaretçi
ALTAN

osmanlıyı neden yıktıklarını sana tek kelşmeyle anlatayım!Gerisini sen ara bul.HALİFELİK.