N11 bir dönemin online satış platformları arasında lideriydi. Uzun dönemde bu liderliğini devam etti. Fakat; süreci hem pazarlama hem müşteri deneyimi konusunda doğru yönetemedi ve şu an 3. sıraya düştü. Muhtemel anlamda da bu süreci doğru bir çizgiye getiremeyecek. Peki, Neden?

Sipariş miktarlarımı incelediğimde 4 Trendyol2 Hepsiburada ve 1 N11 şeklinde listeleniyor. Yani; online alışverişimin %15‘ini N11 oluşturuyor. Web sitelerinin verilerini yedeklemek için ciddi bir HDD gücüne ihtiyaç duyuyorum. Yaklaşık 100 sitem için daimi bir yedekleme sistemi var ve bunu kendi bilgisayarım üzerinden yapıyorum.

Oldukça iyi bir üründe N11’de birden çok yüksek bir indirim gördüm. Bu fırsatı kaçırmayım dedim ve 2 adet Intenso Memory Case 6021512 4 TB 2.5″ USB 3.0 Taşınabilir Disk sipariş ettim. Ürün elime ulaştı kutusunu açarken ürünlerden şüphelendim ama işte seslenmedim, kampanyanın nedeni belli oldu dedim kendi kendime. 3-4 gün sonra PC’ye taktım ve kullanmaya başladım. Bu süreçte web sitesi yedeklerini yükledim ve herşey yolundaydı. Aradan bir kaç gün sonra PC’de HDD’yi göremedim. Tak – Çıkart vs sonrası HDD içine bağlanabilmem için “Biçimlendirmem” gerektiğini belirtti. HAYDA, bu nasıl bir veri kaybıydı ve böylesine kritik bir üründe nasıl böyle bir hata olabilirdi. hem de ilk haftasında. Araştırdım ettim ama HDD arzalıydı ve kullanılmış arzalı ürün şahsıma satılmıştı.

Çaresizce iade etmeye çalıştım. Çünkü 14 günlük yasal sınırı çoktan geçmişti. N11 daha önce teşhir etiketi altında 2. el ürün satmaktaydı. Bunu biliyordum ve bazen de çok temizse sıfır olarak satıyordu. Bu sebeplerden de ötürü N11’de %10 daha düşükte olsa almamaya çalıştım hep. Fakat; bir hata yapmış ve bildiğiniz bile bile dolandırılmıştım. 2 biçimlendirmeden sonra aynı sorunu tekrar alınca N11 benim için tamamen bitti.

N11 hesabını kapatmak ve diğer tüm sitelerimden desteklerimi çekmeye karar verdim. %10 daha pahalı da olsa Hepsiburada ile Trendyol üzerinden almanın daha mantıklı olduğu kesin olduğu verisine tekrar ulaştım.

N11 Üst Yönetimi N11’i Bitirmeye Çalışıyor

Bunun mantıklı açıklaması yok ki? Bir ürün alıyorum ve çok kritik bir ürün önemli verileri saklamak için HDD. Ürün hem daha önce kullanılmış hem de arzalı. Çıldırmamak elde değil. N11 üst yönetimi N11’i bitirmek için bu ürünleri serbest bırakıyor ve müşteriyi korumuyor ki N11 İflas Etsin. Burada benim hakkımı savunmayan ve akıl veren ciddi derecede veri kaybı yaşamamam neden olan N11 Üst Yönetimi tek bir neden gözetiyor N11’i iflas ettirmek.

Elbette yaşadığım veriler, yaşadığım sinir harbi; satıcıya gelince “Kapalı Kutu” ifadesi kullanıyor. Arkadaş kapalı kutu dediğin bana sanki bir kere açıldıktan sonra bir daha açılamazs bir kutu gibi anlatıyor. Kutu bildiğin kağıttan çok rahat açılıp kapanabilir kutu. Bu durum hiç bir şeyi ifade etmiyor. Bu sözün arkasına sığınıp kendilerini koruyamazlar. Diyeceklerki “Gerçekten özür dileriz. Bu ürün başka bir müşterimizden iade olmuştu, arzalı olduğunu bilmiyorduk. Yaşadığınız veri kaybı için içten bir özür dileriz.” İnanın bu şekilde bir cümle kullanılsa süreci uzatmayacağım. Tüketici hakları “Gizli Ayıp” olarak bir süre sonra anlanacak hatalar için bir çözümü olduğunu düşünüyorum.

Tüketici Hakları Mahkemesi ile elbette sorunu çözmem çok rahat. Fakat benim yaşadığım veri kaybının maddi değerini kim ödeyecek 2. eli sıfır olarak satan N11 mi? Sattığı ürünün ne olduğunu bilmeyen N11 satıcısı mı? Yoksa N11’i batırmak isteyen üst yönetici mi?

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel0 CommentsViews: 63

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…