Uzun zamandır yazmak istediğim bir konuyu hazır belediye seçimleri gelirken paylaşılması gerektiğini düşündüm. Kdz. Ereğli kendi civarındaki tüm şehirlere göre çekim merkezi durumundadır. Zonguldak Merkez veya yakınlarındaki Düzce bile Kdz. Ereğli‘de ahengi yakalayabilmiş değildir. Bunun nedenleri üzerinde uzun bir sosyoloji yazısı yazılabilir ama şu an konumuz farklı “Belediye Seçimleri” yaklaşıyor ve gündem bunun üzerinde.

Belediye Başkanında Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

İlk olarak aslında Türkiye’de siyasi partilerin yapmış olduğu ciddi bir hatadan bahsetmek istiyorum. Büyük partilerin “Genel Başkanları” na baktığımız zaman önemli bir çoğunluğunun “Başbakanlık” kriterleri olsa onlara uymayacağını düşünüyorum. Çünkü, nasıl ki ilköğretimi bitirmeden ortaöğretime geçilmezse “belediye” başkanlığı yapmamış birinin genel başkan olmasıda gariptir.

Nitekim insanların vasıfları bir birinden farklı olabilir. Bir davayı çok iyi savunabilir ve o  davaya kendilerini adayabilirler. Çok ciddi kalitede genel başkanlık yapabilirler. Fakat “Başbakanlık” aşamasına gelindiğinde adımları bellidir. Bir belediyeyi yönetmiş olması gereklidir. Çünkü staj yapmadan iş hayatına atılmak gibi olur.

Belediye başkanlı içinde durum aynıdır. Kişinin kabiliyeti yaptığı işlerle ölçülmek, onlar nazarında değerlendirilmek zorundadır. Bugün Kdz. Ereğli’de iki önemli aday belediye seçimleri için yarışacak gibi duruyor. Bunların başında “Halil Posbıyık” geliyor ki kendisi Kdz. Ereğli için çok önemli bir şahsiyettir. Fakat 3 dönemdir yapmış olduğu başkanlığı kendiside çok iyi biliyor ki bırakma zamanı geldi. Nitekim kendiside belediye seçimlerine aday olduğunda kendi dönemlerinde ki adaylar için gençlerin önünü açmalısınız diye belirtmişti. Şimdi kendisi hayli bir yaşa sahip yani genç değil. Arkasından gelen ve hizmet aşkıyla yanan insanların önünü açmalı onlara öğretmen edasıyla yol göstermelidir.

Bu denklemi kurmak zordur, kaliteli insan işidir. Koltuk sevdası bellidir ki çok derine işlemekte bırakması zahmetli olmaktadır. Her güçlü ve kudretli insanın başarabileceği bir erdem değildir. Nitekim kişilerin renkleri vardır. Örneğin “Halil Posbıyık” Mavi renktedir, başka bir insan başka renktedir. Başkanlığı boyunca Halil Posbıyık Mavi renkte hizmet etmiş ve bunu başarıyla yapmıştır. Fakat arkasında kırmızı, sarı ve diğer renkten insanlar vardır. Bu kişilerin kendi projeleri, kendi tarzları vardır. Mutlaka arkasında Kdz. Ereğli’ye hizmet aşkıyla sıranın kendisine özlemle gelmesini bekleyen binlerce genç Halil Posbıyık’tan bayrağı teslim almayı arzulamaktadır. Bu 2013 yılında olmadıysa geç kalınmış demektir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel0 CommentsViews: 38

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…