Murat Sesli Kdz. Ereğli’den Başkanlığa Aday Olmalı

Eki 10th, 2013 | By | Category: Türkiye

Uzun zamandır yazmak istediğim bir konuyu hazır belediye seçimleri gelirken paylaşılması gerektiğini düşündüm. Kdz. Ereğli kendi civarındaki tüm şehirlere göre çekim merkezi durumundadır. Zonguldak Merkez veya yakınlarındaki Düzce bile Kdz. Ereğli‘de ahengi yakalayabilmiş değildir. Bunun nedenleri üzerinde uzun bir sosyoloji yazısı yazılabilir ama şu an konumuz farklı “Belediye Seçimleri” yaklaşıyor ve gündem bunun üzerinde.

Belediye Başkanında Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

İlk olarak aslında Türkiye’de siyasi partilerin yapmış olduğu ciddi bir hatadan bahsetmek istiyorum. Büyük partilerin “Genel Başkanları” na baktığımız zaman önemli bir çoğunluğunun “Başbakanlık” kriterleri olsa onlara uymayacağını düşünüyorum. Çünkü, nasıl ki ilköğretimi bitirmeden ortaöğretime geçilmezse “belediye” başkanlığı yapmamış birinin genel başkan olmasıda gariptir.

Nitekim insanların vasıfları bir birinden farklı olabilir. Bir davayı çok iyi savunabilir ve o  davaya kendilerini adayabilirler. Çok ciddi kalitede genel başkanlık yapabilirler. Fakat “Başbakanlık” aşamasına gelindiğinde adımları bellidir. Bir belediyeyi yönetmiş olması gereklidir. Çünkü staj yapmadan iş hayatına atılmak gibi olur.

Belediye başkanlı içinde durum aynıdır. Kişinin kabiliyeti yaptığı işlerle ölçülmek, onlar nazarında değerlendirilmek zorundadır. Bugün Kdz. Ereğli’de iki önemli aday belediye seçimleri için yarışacak gibi duruyor. Bunların başında “Halil Posbıyık” geliyor ki kendisi Kdz. Ereğli için çok önemli bir şahsiyettir. Fakat 3 dönemdir yapmış olduğu başkanlığı kendiside çok iyi biliyor ki bırakma zamanı geldi. Nitekim kendiside belediye seçimlerine aday olduğunda kendi dönemlerinde ki adaylar için gençlerin önünü açmalısınız diye belirtmişti. Şimdi kendisi hayli bir yaşa sahip yani genç değil. Arkasından gelen ve hizmet aşkıyla yanan insanların önünü açmalı onlara öğretmen edasıyla yol göstermelidir.

Bu denklemi kurmak zordur, kaliteli insan işidir. Koltuk sevdası bellidir ki çok derine işlemekte bırakması zahmetli olmaktadır. Her güçlü ve kudretli insanın başarabileceği bir erdem değildir. Nitekim kişilerin renkleri vardır. Örneğin “Halil Posbıyık” Mavi renktedir, başka bir insan başka renktedir. Başkanlığı boyunca Halil Posbıyık Mavi renkte hizmet etmiş ve bunu başarıyla yapmıştır. Fakat arkasında kırmızı, sarı ve diğer renkten insanlar vardır. Bu kişilerin kendi projeleri, kendi tarzları vardır. Mutlaka arkasında Kdz. Ereğli’ye hizmet aşkıyla sıranın kendisine özlemle gelmesini bekleyen binlerce genç Halil Posbıyık’tan bayrağı teslim almayı arzulamaktadır. Bu 2013 yılında olmadıysa geç kalınmış demektir.

4 comments
Leave a comment »

  1. Yazınız gerçekten çok iyi tesbitler içeriyor. Halil Posbıyık her ne kadar 3 dönemdir Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı yapmış olsa da; son tahlilde baktığımızda artık yorulmuş ve enerjisini kaybetmiş birisi durumunda. Kdz. Ereğli için bence en ideal başkan kuşkusuz Murat Sesli. Güler yüzlü ve halkın içinden gelen birisi. Kdz. Ereğli’nin layık olduğu yerlere gelmesi için değişime ihtiyacı var. Bu değişimin adı bence Murat Sesli’dir.

  2. Murat sesli bu belediye başkanı olduğu dönemlerde festivalde ailesi ile çıkıp bi boy gösterisi yapmıştı. normalde sevdiğim biridir fakat o gün öyle birşey yapmamış olsaydı daha çok severdim. herşeye rağmen dediğiniz gibi halil posbıyık için 4. dönem fazla olacak. halk seçer ama kendisi çekilmeli çünkü hem yaşlandı hemde artık çalışmıyor festivalde festival başka birşey yok..

  3. Son paragrafta çok hoş bahsetmişiniz, çok hoşuma gitti. Halil Posbıyık adaylığını koyarsa bence kazanır gibi geliyor. Çünkü adam festivalle herkesi çalışıyomuş gibi hissettiriyor fakat o kadar çok hata var ki arkadaa

  4. Halil Posbıyık bu işi gerçekten yapıyor bunu gönülden söylüyorum fakat bu seçimleerde kendisi bir aday gösterip onu desteklemesi gerekir diye düşünüyorum, kalben Halil Posbıyık hiç yaşlanmasa hep başkan olsa demek geçiyor ama hayat bu gerçekler acı, Murat Sesli nin zamanı geldi
    🙂

Leave Comment