Bu yazıyı Kdz. Ereğli’nin ilk gazetesi Şirin Ereğli Gazetesi için eski dönemlerde yazmıştım. Şiirlerimi derleyip bir dosyada birleştirirken karşılaştığım yazıyı burada sizlerle paylaşayım istedim.

Ereğli’de pek fazla bilinmeyen bilenlerin ise sadece isim olarak bildikleri ve Ereğli’nin tek üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi hakkında tanıtım yazısı yazalım istedik. Belli periyotlarda Ereğli halkının bilgisine sunabilmek için Şirin Ereğli gazetesinde yayınlamayı düşünüyoruz. Kısaca bu sayfada A’dan Z’ye EEF’i (Ereğli Eğitim Fakültesi) inceleyeceğiz.

Bilindik tüm arama motorlarının alt yapısı olan ve dünyanın en saygın birliklerinden Open Directory Project çalışmasının Karaelmas Üniversitesi‘nin ODP editörü olarak tüm üniversite sitelerinin gelişiminide yakından takip etmeye başladım. Editörlükle beraber üniversiteye ait 10 civarı çok kaliteli web sayfasınıda ODP listesine dahil ettim. Web alanında diğer üniversitelerle rekabette evrensel internette daha rekabetci bir yapıya bürünmesini ve toplamda listelenen 17 sayfasının artması temennisindeyim.

ODP içerisinde listelenmeye hak kazanan siteler şunlardır; http://www.dmoz.org/World/Türkçe/Kaynaklar/Eğitim/Üniversiteler/Zonguldak_Karaelmas_Üniversitesi/ baglantıyı takip ederek bu siteleri kategorize bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Birçoğumuzun sadece halk otobüslerinde karşılaştığı Fakülte kelimesinin arkasında Ereğli’nin tek üniversitesi yatıyor. Her şehirde üniversite açıldıktan sonra İlçelerde ki öğrenci sayıları da ciddi düşüşler yaşadı. Bu düşüşten son 3–4 yıldır Ereğli Eğitim Fakültesi de payına düşeni aldı. Öğrenci sayısının düşmesiyle birlikte Ereğli Eğitim ikinci binasını kepez taraflarına yaparak Türkçe Öğretmenliği okuyan öğrencilerini de o binaya göndermiş oldu. Bu durum öğrencileri için kampus havasının Ereğli içerisinde gerçekleştirmenin de hayal olmasına neden oldu.

Ereğli Eğitim’in web sayfasına egitim.karaelmas.edu.tr baglantısını takip ederek gidebilirsiniz.

Bu sene yeni açılan Fen Bilgisi Öğretmenliği ve Okul Öğrencisi Öğretmenliği sayesinde ana binada ki öğrenci sayısı da artmış oldu. İleri dönemlerde Ereğli’de ki öğrenci sayısının artarak bir üniversitesi bile olabileceğini düşünüyorum.

eregliegitim

Elbette birçok kişi Ereğli’nin il olabilmesini imkânsız olarak görüyor, nitekim şu an için birçok nedenden ötürü özellikle merkeze çok yakın olmasından dolayı vilayet olması zor. Fakat neden Ereğli’nin kendine has bir Üniversitesi olmasın ki? Üniversite kampusu bir üniversite hastanesi ve üniversiteye özgü o has dokunun Ereğli içerisinde yer almasına hiçbir engel yok. Sadece zaman ve biraz daha fazla Ereğli’de ki üniversitenin tanınıyor olması gerekir.

Bu konu hakkında gerçekten çok fazla değinilebilecek konu var. Bir gazete kâğıdına da sığdırabildiğimiz kadar içeriği sığdırmaya çalışacağız. Umarım bir şeyleri atlamadan elimde ki tüm aktarılması gereken şeyleri size aktarabilirim.

Ereğli Eğitimin iki binası bulunuyor ve aralarında yürüyerek gidildiği taktirde yarım saatlik bir mesafe var. Ana bina dediğimiz kısımda fakültenin yönetim kısmı yer almaktadır, aynı zamanda Ereğli’de ki ilk üniversite binasıdır. İkinci bina kepez taraflarında yaklaşık 4 yıl önce açıldı. Bu binaya da fakültede Türkçe okuyan öğrenciler gönderildi. Öğrenciler ikiye bölünmesi ile birlikte iki binada da öğrenci sayıları bakımından geçen senelerde zayıf kaldı.

Ana binada bu sene öğretim gören Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği bulunmaktadır. İkinci binada ki Türkçe Öğretmenliği ile de 5 bölüm Ereğli’de ki tek üniversite eğitim ve öğretimine devam ediyor.

Üniversite tercih sonuçlarının ardından kendi numarasında Karaelmas Ereğli Eğitimi gören arkadaşlar o an mutlaka televizyonlarda gördükleri festival haberleri sayesinde mutluluk duymuşlardır. Hazırlıkların ardından yola çıkmaları ile o ihtişamlı yapısıyla Türkiye’nin en büyük sanayisi, sanayilerin merkezi Erdemir karşılar. Bir hoş geldin dumanıyla birlikte çevreyi tanıma, kaynaşma ve ayak uydurma çalışmaları devreye girer.

Ereğli’nin o kendine has özgün yapısına hayran kalıp sabırsızlıkla okula çıkma isteğiyle beraber doruk yoluna koyulurlar. Orada durum biraz karmaşıklaşacaktır. Yan tarafından girişi bulunan biraz eskimiş bir bina ve tamamen üniversitelere özgü kampus havasından uzak, uzaklarda dorukta tek başına yalnız bir bina, o andan sonra %80 ‘i yatay geçici düşünmeye başlar ve bir çoğu yatay geçiş yapamayacaktır.

Bir süre hafızasız birisi gibi yaşarlar, alışmalarının gerektiğini düşünürler ve alışırlar. Zamanla Ereğli’yi tanıdıklarında akıllarda sadece bu kadar güçlü bir ekonomiye sahip bir yerde nasıl oluyor da kimse bizi göremiyor sorusu gezinmeye başlar. Bu konuda sıkça yapılan muhabbetlerde Ereğli’nin tamamen Erdemir işçilerine özgü olduğu, öğrencilere dayalı bir ekonomik ve sosyal bir sistemin mevcut olmadığı söylenir. Daha sonraları Ereğliler ile yapılan muhabbetlerde “-fakültedenim” denildiği zaman ilk etap da Alaplı’da okuduğunuzu sananların çok fazla olduğunu keşfeder ve Alaplı ve Alaplı üniversitesi acaba çok mu büyük diye düşünmeye başlar.

Maalesef bu konuda Ereğli halkı duyarsızlık konusunda ciddi bir sorun ile karşı karşıya kalıyor. Ereğli’nin tek üniversitesine hiçbir anlamda destek çıkmayan tüm kurumları, sosyal anlamda “Ereğli’ye Üniversite istiyoruz” diyemeyen Ereğli halkı süre gelen bazı şeylerin, süre gitmesinede devam ediyor.

Eğitim Önemli Midir?

Ultra modern insanlardan oluşan Ereğli, kosmapolitan yapısı ile Türkiye’nin değişik yerlerinde ki kültürlere ait insanların kavuştukları, kaynaştıkları yerdir. Bu yapıda ki Ereğli halkı kendi çocuklarının da en iyi eğitimi almasını ister ve bu konuda ellerinden ne geliyorsa yapar. Zaten Ereğli’de bulunan dershane kültürüne baktığımız zamanda açıkça bunu anlayabiliriz.

Ereğli şanslı bir memlekettir, elinin içerisinde gerçek bir cevher vardır, fakat henüz bunun farkında değil. Ereğli’de bir tane üniversite var, fakat bu bulunan tek üniversitede eğitim fakültesidir. Genç dinamik yeni ÖSS sınavına girmiş ve başarılı bir sonuç çıkartarak eğitim fakültesinde okumaya hak kazanmış yaklaşık 1300 civarında öğretmen adayı Ereğli’de bulunuyor. Kendi çocuklarının eğitimlerine önem veren aileler çok komik meblağlara fakültede okuyan öğrencilerden çocukları için özel ders alabilirler. Bire bir ilgilenmenin sizde farkındasınız ki dershane de ki alınan eğitimden çok daha iyi sonuçlar vardır.

Bu şekilde hem de okulunu bitirmeye çalışan misafirlerimize de destek çıkmış olacağız (Olayın bir farklı noktası da Ereğli kendisine yakıştığı gibi zekice bir karar vermiş olacaktır). Bu durum hem öğretmen adayının tecrübesinin artırmada faydası olmuş olacak hem de diğer zahmetli kendisine maddi anlamda destekten başka bir işe yaramayan işlerde çalışmaktan da kurtaracaktır. İkili anlamda da kazanç söz konusu olup, bu olayı düşünmenizi tavsiye ederim. Şu an için her hangi bir anlamda bilgi almak ve fikir danışmak isterseniz 0 539 862 63 05 nolu telefonu, özel ders alan ve ders veren kişi arasında ki bağı gönüllü bir şekilde gerçekleştiren arkadaşı arayabilirsiniz.

Yakın zamanda rektörlükte yapılan seçimlerde Prof. Dr. Erdal Coşkun tekrar Ereğli Eğitim Fakültesi dekanı olmaya hak kazandı. Kendisi son yıllarda okul içerisinde yaptığı değişiklerle ve derslerin işlenişi konusunda göstermiş olduğu özen ile hak etmiş olduğu makamı devam ettirmiş de oldu. Erdal Coşkun birçok anlamda Ereğli’nin ihtiyaç duyduğu fikir sahibi kişilerdendir. Öğretileri sayesinde Ereğli’nin düşünce yapısına çok şeyler katacağına eminim. Ereğli’de fazla kalmadan ileri dönemlerde büyük üniversitelerde Rektör olarak görev alacağını düşünüyorum. Bu bağlamda Erdal Coşkun’un fikirlerinden Ereğli halkı istifade edebildiği kadar etmeye de çalışmalıdır.

Prof. Dr. Erdal Çoşkun’un kaleme almış olduğu bir yazıyı sizlerle şurada paylaşmıştık.

EEF’in öğretmen kadrosu da son 3–4 yıllık süreçte hayli değişmiş. Okul birçok anlamda kendisini yenileyip, yeni ve güçlü bir öğretmen kadrosu da edinmiş. Yeni öğretmenlerinin iştahı ve öğretme yetenekleri Ereğli Eğitimin başarısının da artmasında önemli bir neden olarak duruyor. Ne kadar öğretmen kadrosu değişse de okulun yapı taşı hocaları hala okuldalar. Sadece görkemli yapısı ile okulda ki disiplini sağlayan Faruk hoca, ülke genelinde psikoloji çalışmalarında söz sahibi Sezai hoca ve İngilizce hocası olmasına rağmen okulda birçok derslerde aktif rol alan Zübeyir hoca kuşkusuz okulun yapı taşları olarak okulda öğretmenliklerine devam ediyorlar.

Tahir Dinç
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel0 CommentsViews: 106

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…