Muhattaplar : Türk Telekom, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Türk Telekom’dan “Ümraniye / Aşağı Dudullu Mh.” için almış olduğum İnternet ADK (Adil Kullanım Kotası) bitince taahhüt edilen hız 3 MB hız tam olarak vaad edildiği hızda değil. Hatta ve hatta ilgili hızın yanından veya yakınından geçmiyor. Tam olarak yaklaşık 2 aydır onlarca testmde aldığım ortalama hızım 450 kb hızdadır. Bu demektir ki; 2.000 / 450 Kb = %22 gibi bir orana takabül ediliyor. Yani; Türk Telekom vaad etmiş olduğu İnternet’in tam olarak %22’sini bana yansıtmaktadır.

Sizde yaşadığınız Türk Telekom deneyimlerinizi Türk Telekom Şikayet sayfasından paylaşabilirsiniz.

Bir çok defa evdeki İnternet’in 450 kb gibi bir hız olmasından dolayı mağduriyet yaşadım. 10 kere civarında Türk Telekom’a telefon açtım ve kendilerine onlarca kez test etmeme rağmen hızımızın 450 KB gibi bir hızda olduğunu söyledim. Modem üzerinden ayar yaptıklarında yapabileceklerinin maksimum seviyesine çıkarttıklarını belirtselerde durum değişmedi. Maalesef Türk Telekom tarafından madur edildik ve tam olarak ne iş yaptıklarını bilmediğim “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)” konuyla asla ilgilenmedi.

Örneğin; ben Aşağı Dudullu Mh. ikamet etmekteyim. İnternet alırken ilgili mahallede hızınız XXX GB ADK’ya kadar 8 MB, ADK doldurduğunuzda 300 KB’ye düşmektedir. Demiş olsaydı ben o zaman Türk Telekom’dan İnternet satın alır mıydım, almazdım. Turkcell İnternet veya diğer sağlayıcılarla görüşürdüm. Sonuç itibariyle her yerde ki alt yapı aynı değil, değil madem tek tarife olamaz, olmamalıdır. Eğer X mahallesi ile Y mahallesine aynı paketi söylüyorsanız o hizmeti vermek zorundasınız. Vermiyorsanız o zaman yaşatmış olduğunuz bir maduriyet vardır demektir.

turk-telekom

Alt Yapı Bakımı Var Muhabbeti

Bu ay 2. bakımlarını yapıyorlar. Bir ay 30 gün bakımla giden gün sayısı 3 – 4 gün. Her bakımdan sonra sanırım İnternet hızı taahhüt ettikleri hızda olacak desem de asla hız artışı olmadı. Aksine hızda düşüş yaşadım desem yanlış olmaz.

BTK ADK Artırımı Yapıyor Ama …

ADK sonrası için alt limit olan 3 MB hızı 5 MB’ye çıkartacaklarını söyleyen BTK, şu an hali hazırda 3 MB hızdan yararlanamadığımızı bilmiyorlar mı merak ediyorum. Eğer Türk Telekom alt bağlantı seviyesi 3 MB hızda bize hizmet vermediği tespit edilir ise burada BTK ve mahkemeler nasıl “cesur ve doğru” karar verebilirler.

Mobil hattım, en İnternet’im tüm hepsi Türk Telekom kullanıyorum. Kullanma nedenimin başında paramız yine Türkiye’de kalsın isteğidir. Aksi taktirde ciddi anlamda Türk Telekom kullanılacak hiç bir yanı yok. Çünkü; ne mobilde alt limit olan 128 KB’yi ne de evde 3 MB’yi kullanabiliyorum.

Mobil hattımda 2 GB ADK bitimi sonrasında düşen hız 17 KB civarında. Bunu bilinçli bir şekilde yaptıklarına eminim. Çünkü mobil hattımda da asla 17 KB’yi geçemedim. Fakat mesele mobil hattımda ki hız değil. Şu an ki tüm mesele ev İnternet’imin daha yüksek yani taahhüt ettikleri hızda bağlantılarda olmaması.

Eminim bu konuda çeşitli düşünceleri ve çalışmaları vardır. Fakat; İnternet bağlatırken bana mevcut mahallede ki alt yapıya göre seçenekler sunmuş olsalardı. İleri ki süreçlerde ise alt yapı mesela geliştirildi, Türk Telekom’dan yetkili arayıp şu an şu şu bağlantı hızı sizin lokasyon da kullanılmaktadır. Faydalanmak ister misiniz.

2016 temmuz ayının son günlerindeki bakımdan sonra Türk Telekom’dan bir yetkili aradı. Telefonu açtım. Kendisi Aşağı Dudullu mahallesinde alt yapı çalışmaları sonucunda kullanım hızımızı arıtrabileceğimizi söyledi. Dedim “çok güzel nasıl bir kampanya” diye sordum. Bana ADK hakkımı 2 katına bilmem şu kadar ekstra ödeme ile çıkabileceğini söyledi. Dedim peki kota bittikten sonra ben ne kadar bir hızda bağlanacağım. Kendisi “aynı hızda 3MB” olarak belirtti.

Ben kendisine ADK sürecinde her hangi bir problem yaşamadığımı, yaşadığım problemin tamamen ADK bitimi sonrasında düşdüğü söylenen 3Mb hız olduğunu belirttim. Çünkü farklı farklı download ve upload testlerimde 450 kb ‘yi geçemediğimi genel olarak ise 300 kb – 400 kb arasında bir rakada gezindiğimi belirttim. Dedim, daha önceden bir çok rapor oluşturtttum, tekrar bir rapor oluşturalım.

Fakat olayı daha sonra düşündüm çözülecek merci Türk Telekom değil. Adamlar zaten herşeyi biliyor ve bir şekilde tezgahı kurmuşlar. Burada muhattap olması gereken kurum devletimizin kurumu BTK olması gerekir. Çünkü onlar ne diyorsa sanırım o olur. Umarım en kısa sürede ilgilenirler. Birazdan kendilerine ulaşıp, 5MB ADK hesabından daha önce mevcut 3MB hızın testlerini yapmaları olucak. Gelsinler ve Aşağı Dudullu Mahallesi, Karabulut Sokak’ta bir test yapsınlar. Bahsettiğim mahalle ve sokak küçük bir il az nüfuslu bir ilçe değil. İstanbul / Ümraniye

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel, İstanbul0 CommentsViews: 66

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…