6 yıl önce aldığım Lenovo G serisi Laptop artık işlerimi kaldırmıyordu. İlk bilgisayarım Asus’tan sonra Türk markası olan Casper’ın laptopunu kullandım ve ardından Lenovo’ya geçiş yaptım. Artık mobil olmadığım için Laptop yerine Masaüstü toplamaya karar verdim. Bu zamana kadar genelde kodlarla uğraştığım için Grafik kartı çok önemli değildi. Fakat; Youtube üzerine bazı çalışmalar yapmaya karar verdikten sonra Grafik kartı önemli oldu. Bu sebeple orta seviyenin biraz üstünde bir bilgisayar toplamaya karar verdim.

Öncelikle İşlemci seçimimi Ryzen 3800x olarak karar verdim. Grafik kartı olarakta Nvidia en doğru seçecekti. Bu konuda da 2070 Super‘i tercih ettim. En az 500 GB m.2 SSD + 16 GB 3200 Mhz üstü ram dengesinde bir bilgisayar toplayacaktım.

Youtube’de bu konuda araştırma yaptığımda “Enis Kirazoğlu” videoları ile karşılaşıp İtopya‘yı keşfettim. İlgili yerden topladığımda bilgisayar yaklaşık 11.200 TL civarına rastgelmekteydi. Dolar kurunun yükselmesiyle ilgili topladığım bilgisayar zamanla 12.000 TL’ye kadar yaklaştı. Daha sonrasında aynı bilgisayarı Teknobiyotik‘ten topladım. Teknobiyotik’te ise rakam yine aynı şekilde 12.000 TL‘ye gelmekteydi.

Ürünleri tek tek toplamaya bir süre uğraştım. N11, Hepsiburada, Amazon vb alışveriş sitelerinden topladım ortalama 11.000 TL gibi bir rakama rastgeldi. Vatan Bilgisayar’da ise ilgili topladığım bilgisayar 14.500 TL civarında tutmaktaydı.

Cuma Geceleri İnce Hesap Gaming Gecesi olduğunu biliyordum ve işin aslı çokta umutlu değildim. Bilgisayarı saat 19:00’da açıkladıkları ürünlerle topladım ve 11.800 TL tuttu. İndirim saati olan 22:00’yi beklemeye başladım. 10.800 TL civarı bir rakam gelirse almayı planlıyordum. Saat tam 22:00 olduğunda sepetimi güncelledim ve rakam 9.300 TL gibi şaşırtıcı bir rakamdaydı. Fiyat bu zamana kadar gördüğüm en iyi fiyattı ve dolar ise çoktan 7.1 TL olmuştu. Fırsatı kaçırmadan satın almak istedim. Fakat 2 üründe stoğa yetişemediğim için 9.800 TL‘ye satın aldım.

Bilgisayar topluyorsanız sizlere tavsiyem ki gerçekten uzun süre araştırmış biri olarak İnce Hesap Gaming Gecesini beklemeniz olur.

Bilgisayar Toplama Tavsiyem

Amd, İntel’e göre aynı fiyatta oldukça performanslı ve hatasız. İşlemci seçiminizde mutlaka AMD’den yana kullanın. Ekran kartında ise AMD’den uzak durun oldukça fazla hata veriyor. 2020 yılında Ekran Kartı teknolojisini tam olarak geliştiremediler. Bir çok kişi ekran kartı temelli bilgisayarın kapanması ile karşı karşıya. Nvidia tercih edin. Anakart olarak ASUS’tan şaşmayın.

Şimdiden iyi alışverişler.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel0 CommentsViews: 78

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…