Google’nin Facebook ve Twitter’a rakip olarak piyasaya sürmeye hazırlandığı Google Plus yakın zamandır beta yayınını devam ettiriyor. Arama motoru Google, evet arama motoru olma özelliği cebinde olmasından ötürü en fazla sorgulanan içeriklere ithafen sayfalar üreterek kendi göndermiş olduğu ziyaretçileri yine kendi sitesinde tutma gayreti içerisindeler. Nitekim Google üzerinde aratılan “İsim Soyisim” aramasında neden Twitter, Facebook ve diğer benzeri sosyal ağlara ziyaretçi göndersin ki? Google sadece arama motoru olarak kalmaya hiç niyetli değil.

Google Plus İle Merhaba

Su’yun H2O ‘dan oluşması gibi Twitter + Facebook ile Google’nin tepkimeye girmesi sonucunda Google Plus ortaya çıkmış, kısaca ben GPlus olarak tanımlayacam. Bu tepkime ile beraber sektör hiç bir yenilik gelmemiş sadece gerçekten Twitter ve Facebook birleşmesini Google kendi tarzınca gerçekleştirmiş. Görünüm olarak ise her zaman ki sadeliklerini ortaya çıkartmışlar ve bir dizayndan bahsetmek gerçekten zor.

gplus

Google Plus İçin Tavsiyeler

Gmail’de gerçekleştirdikleri davetiye sistemini Google Plus ile de deniyorlar. Güzel bir taktik ve insan, insan olmaya devam ettikçe davetiye sistemi her zaman işe yarıyacaktır. İnsanların Google Plus kullanmalarının ayrıcalık olduğunu hissetmelerinin daha çok kişiye ulaşmasında önemli bir artısı var. Fakat gelen insanlar veya gelecek olan yapımcılar neden Facebook üzerinde yaptıkları veya yapacakları şey haricinde Google’ye de geliyor olsunlar. Facebook veya diğer benzeri sosyal ağları sevmiyorum, fakat Google Plus’ta kendimi hafiften güvende hissettiğim bir gerçek.

Şimdi en baştan başlayalım sosyal ağlarda insanlar neler paylaşırlar?

  • Kişisel Yazı
  • Fotoğraf / Resim
  • Video
  • Site Bağlantıları
  • Oyun Skorları

Diğer şeyler konusunda bir kaç veya bir çok şey ortaya çıkabilir fakat kullanım alanları çok yok. İşte en çok paylaşılan şeyler yukarıda yazılan şeyler ve bunların hepsini Google Plus ile çerçevenizde ekli olan kişilere paylaşabiliyorsunuz.

Profil sayfalarını daha fazla özelleştirilmesini ve bir merkez profil sayfası olmasını yeğlerdim. Kısaca kişinin Twitter, Facebook, Youtube ve MSN gibi diğer sosyal ağlardaki tüm aktivitelerinin yer aldığı ama anasayfasında değil anasayfasından tıklanabilir bir bağlantı ile bu ağlardaki hareketlerini görme durumunu sağlayabilselerdi. Merkez sosyal ağ havasında bir yapıyla bu olgu devam edebilirdi.

Ben özellikle Google Plus ile firmalar için özel sayfalar oluşturmalarının kendileri için önemli bir adım olduğuna eminim. İlgili sayfalarda kullanıcı dostu bir sistem ile siteler XML bağlantı sağlayabilen yapısı sayesinde tamamen özelleştirilebilir firma sayfaları oluşturarak firmaların Facebook üzerinde değil Google Plus üzerinde bulunmalarını sağlayabilirlerdi.

Google bu kesinlikle bu işi başaracaklar ve Facebook ile Twitter’a rakip olarak pazarlarını sıkıntıya sokacaklar. Eminim ileri dönemlerde Facebook ve Twitter üzerinde ki kişiler Google Plus kullanarak bu pazarın gerçek sahibini Google yapacaklar. Fakat yeterince piyasada tekel olan Google’nin bu alanda da tekel olmasının kimseye bir yararı olmayacak.

Kendi kişisel profilim : https://plus.google.com/102410762814878441198/posts?hl=tr

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Google0 CommentsViews: 41

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…