Kripto para yatırımcılarının önemli bir kısmının es geçtiği kritik bir hatadan bahsetmek istiyorum. Arz miktarı konusuna. Arz durumu coin oluşum sürecinde belirlenebilen bir algoritmadır. Eğer ilk oluşumu sırasında bir maksimum arz belirlendi ise bu değişmez, peki; belirlenmedi ise? İşte burada kritik bir durum başlıyor. Eğer ilgili coin maksimum arzı belirlemediyse bunu “sonsuz miktar” üretebilir. Bu dramatik bir durum ortaya çıkartıyor : Enflasyon.

Kripto para birimlerinden Bitcoin öncülüğünde ilerleyişindeki en temel unsurlardan biriside “Maksimum Arz” miktarının belirli olmasıydı. Bu belirginlik Bitcoin için eşsiz bir değerli varlık ünvanı kazandırmıştı. Fakat; eksisi ise güvenlik. Nasıl mı? Coinler bir merkezi sunucuya ve bu sunucunun güvenliğine ihtiyaç duyar. Bunun devamı içinse paraya, bu geliri elde etmek için sadece 2 gelir modeli var. 1.si transfer ücretlendirmesi 2.si ise yeni coin arzı oluşturmak. Bitcoin madencilik sonrası için tek gelir kaynağı transfer ücretleri olacak. Bunun ileri süreçlerde nasıl handikaplar doğuracağını bilemiyoruz.

Ethereum Ekibi, Bitcoin’i çok iyi analiz edilip bazı farklılıklar meydana getirdiler. Bunun başında “Maksimum Arz” konusu oldu. Öncelikle Ethereum maksimum arzını açıklamıyor ve ihtiyaç duyduğu zaman yeni coinler oluşturabiliyor. Elbette bu Ethereum Topluluğu oy birliği ile karar verilen bir durum. Bitcoin madenciler tarafından piyasaya sürülen yeni Bitcoin yüzünden %1’lik bir enflasyona sahip, Ethereum’da ise bu durum %2 civarında. Maksimum arz konusunda Ethereum ekibi enflasyonun %2’de sabitleme niyetinde olduklarını belirtiyorlar. Aynı zamanda enflasyon konusunda çözüm olarak transfer ücreti olarak aldıkları ETH’leri yakmak. Bu enflasyon konusunda bir katkı sağlayacaktır elbette.

Bir kaç coin inceleyecek olursak maksimum arz konusunun önemi ortaya çıkacaktır. Ethereum, Dogecoin, Holo, TWT gibi coinlerin maksimum arzı olmadığını görürürüz. Bu durum maalesef bir handikap oluşturur. Bitcoin, BNB ve XRP gibi coinlerde ise maksimum arz bellidir. Bu belli olma durumu daha stabil bir yatırım gibi duruyor. Fakat; herşeyden önemlisi coin sistemlerin güvenlik alt yapıları.

Bu durumda güvenlik alt yapıları olarak ise Bitcoin, Ethereum ve BNB kendileri için özel bir kısmı hak ediyor. Dogecoin için aynı şeyi ise elbette çok yakında söyleyebiliyor olacağız Maksimum arz konusunda ise avantajlı olan Bitcoin ile BNB kalıyor. BNB’nin çılgın yükselişinin elbette devam etmesi şu an muhtemel. Fakat; coinin altını doldurmak maalesef BNB’de mümkün değil. Ne güçlü bir topluluğu var ne de bir tarzı. Her şekilde Bitcoin boğa sezonundan sonra avantajlı konumuna geri dönecektir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel0 CommentsViews: 84

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…