Daha önce kaleme almış olduğum “Bir Devlet Ütopyası” serimin yandan devamı niteliğinde ufak bir yazı kaleme alayım istedim.

Anadolu

  • İlk Yazıyı İcat Edildi
  • İlk Para İcat Edildi
  • İlk Anlaşma Yapıldı
  • İlk İbadethane

Geçmişi yığınla ilklerle dolu Anadolu, sorgulamayı araştırmayı ve gelişimi maalesef bir köşeye bıraktı. Bundan bahsediyorum çünkü; dünya Kuantum ile yepyeni bir çağın eşiğinde. Gelişimin şu dakikada ki süreci evreni anlamaya dayanıyor. Evreni anladığımız zaman bir çok bilgininde üzerini açmış olacağı. Nitekim bu gelişim iyi ve kötü bir çok etkiye sahip olacak. Savaşlar bitecek ama ölümler artacak çünkü; insanlar bundan 100 yıl sonra atom bombalarını ceplerinde gezdirebilecek.

26 yaşında modern fiziğin babası Newton’a “Ağa yanlış yapmışsın, hesaplarında hata var.” diyen Albert Einstein Kuantum ile kapılarımızı fiziğin apayrı bir yüzüne götürdü. Yaşadığımız toprak parçasından ibaret olduğunu düşündüğümüz evren tanımlamasından, çoklu evren anlayışına geçtik geçiyoruz. Dünya’nın en zeki insanları peki neden bunu tartışıyor veya sabah akşam düşünüyor? Evreni neden bu kadar merak ediyorlar?

Elbette sorunun cevabı Kopernik’te gizli. Eğer Kopernik dünyanın güneş etrafında döndüğünü ispatlamamış olsaydı kendin sonraki gelen buluşlar çağının kapısını aralayamazdı. Bu bir dönümdü ve evrenin gizemini çözdüğümüz zaman kuantum buluşlarında bir virajı aşmış olacağız. Elbette artık Kuantum bir kurgu değil gerçek. Fakat; içerisinde yüzlerce nobel ödülü gizleyen binlerce soru doğuran yepyeni bir felsefi alan.

Ya Sonra?

Disiplin. Eğitimdeki başarı; özgür düşünce ve disiplindeki o muhteşem çizgide gizlidir. Bunu da ancak mevcut eğitim sistemimizi yıkıp baştan net tanımlarla oluşturabiliriz.

Grup çalışması ve alanında bireysel zirveleşme arzusu.

50 kişilik sınıfta bir kişi öne çıkar. öne çıkan 50 kişiden 1 kişi farkındalık yaratabilir. 50 farkındalık yaratabilecek kişiden 1 tanesi öncü olur. 50 öncüden 1 tanesi eylemsel öncü olur. 50 eylemsel öncüden ise yine 1 kişi yaratıcı zekalı eylemsel öncü olur. İşte şu an o 1 kişiyi maalesef yurtdışına kaptırıyoruz. Bunu nasıl durdurmalıyoz ne yapmalıyız ciddi anlamda çalışma yapılması gereken bir alandır.

Bir Şehir Hayal Edin

Türkiye’de bir şehir hayal edin yeni ve benzersiz bir yer. 150 yıl önce New York’ta yapılmış alt yapı tarzında daha doğru ve gelişmişliğe sahip alt yapı. İçerisinde geniş yaşam alanlarıyla, sinerji oluşturabilecek çalışma ortamları. Şehirde yaşayabilmek için Türkiye ve dünyadan davetiye gerekli olduğunu. Doğru beyinleri bulabilmek için ise gelişmiş beyin avcısı ekibi. İşte dünyadan “Yaratıcı Zekalı Eylemsel Öncü” topluluğu. Farklı kültürlerin harmanlandığı bu şehirde mini bir Amerika. Her dilden her kültürden en doğru kitlenin olduğu muhteşem bir şiir.

Evreni anlayabilecek ve gizemleri çözebilecek bu ekip; sonraki icatların mucitleri olabilirler.

Anadolu’nun “ilkler” etiketini devam ettirebilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel0 CommentsViews: 40

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…