Inıvasyon.

1 tek kelime ile yazıya başlayayım istedim. Altını doldurmamız gereken kelime “Inovasyon” peki Türkiye’nin lastik sektörü lideri Brisa bu kelimeye anlam yüklüyor mu? Haluk Kürkçü ne kadar başarılı? Şunu söyleyeyim öncelikle yaklaşık 1 yılda bu sorunun cevabını vermek çok zor. Aksaray’da açılan Brisa Aksaray , Aksaray için önemli bir işletme. Haluk Kürkçü dönemine rastgelecek olan 2. fabrika açılışı ile de Brisa’nın Aksaray’a katacağı çok şey olacak.

Lastik ve Inovasyon

Öncelikle Arge konusunda Brisa’nın durumu hakkında hiç bir bilgim yok. Fakat onlarca yıldır Lastik dünyasında bir değişikliği kullanıcı olarak göremiyorum. Araba üreticilerinden, teknoloji üreticilerine Lastik dünyası ile çok içli dışlı olduğu söylenemez. Peki Brisa dünya Lastik gelişim teknolojisini yönetse? Bu kulağa hoş gelen bir fikir.

Arge

Aksaray sakin bir çalışma ve üretim için çok doğru bir lokasyon. İstanbul gibi gün içinde yüzlerce binlerce veri ile karşılaşmıyor. İş ve Üretim’in sağlıklı sakinliği mevcut. Arge’de ancak çılgın fikirleri hayata geçirip, bu fikirlerle başarılı olunursa Inovasyon olur. Mevcut eski sistemi alıp yine eski sistem lastik yapmak tam olarak inovasyon olmaz. Çılgın bir şekilde sektörde taşları oynatmak lazım.

Örneğin; Lastik içine oksijen değilde, daha hafif yoğunlaştırılmış gaz. Ya da direk lastik malzemesi yerine farlı bir malzeme. Olmadı ise lastiğin yol durumuna göre kendi havasını ayarlaması ( Bu biraz daha arabanın kendisi ile alakalı sanırım.) Fakat; teknolojiler geliştirilip patentler tek tek alınabilir. Eğer Sabancı Holding ise ana firma ürettiğiniz ürünün dünyanın en iyisi olduğuna emin olun. Türkiye’deki 5 mega markadan birisinin alt kuruluşu olmak önemli fırsatlar doğurur.

Tüm bunları gerçekleştirirken ve gelecek planlarımızı yaparken en güvendiğimiz gücümüz Brisa’nın değerli çalışanları, çalışma arkadaşlarımız. Onların özverileri, yapılan işi sorgulama ve daha iyisini yapma arzusu ve takım çalışması gücümüzün temelleri. Tüm bunların yanında ‘daha çevik’ bir şekilde uygulama ve ilk adımı atma konusunda cesaretle yol alarak gücümüze güç katmaya devam edeceğiz.

Brisa Genel Müdürü Haluk Kürkçü

Takım çalışmaları için takım uyumu oldukça önemli. Fakat; Steve Jobs birşeyi hayal etmeye başladığında tek başınaydı. Herşey aklında oldu ve bitti. Dokunmatik akıllı telefonlar hayatımıza girmeden önce yani Iphone hayatımıza girmeden önce Kdz. Ereğli’de yakın bir arkadaşımla “Laptoplardaki Dokunmatik Fare” ile o dönemin ilkel smart telefonlarındaki ekranın birleştirip Laptop dokunmatik farenin ekran altına yerleştirilip, yerleştirilemeyeceğini aramızda tartışmıştık. İlham genel olarak aslında her yerde. Bir genel müdür mesai saatlerini yöneten insanların daha verimli çalışmasını sağlayan kişi değildir. Çalıştığı sektörün bir sonrasını gören ve bu konuda ekibini yönlendirendir. Fikirler genelde ilk bir kişinin aklında fırtına gibi gelir ve eser. Dünyayı etkileyen her fikrin 1 kişi de ilk saniyesi vardır. Fakat; bu durup dururken gelmez. O alanı örneğin Lastik kafaya takmak gece uyurken, gündüz uyanırken düşünmek gerekir.

İlk Google Directory editörü olduğum günden bu yana neredeyse tam olarak 18 yıl geçti. Türkçe İnternet’i geliştirmek ve şekillendirmek istemiştim. Bugün Türkçe İnternet’in şu an ki mevcut durumuna ise etki etmek çok hoş. Kader bir şekilde Öğretmenlik, Turizm ve Tekstil sektörlerinde bulunmama sağladı. Lastik veya her hangi bir teknolojik ürün geliştirme konusunda hayal kurmak ve gerçekleştiğini görmek çok isterdim.

Haluk Kürkçü Bey’in çalışmalarını yakından takip etmeye devam etmek istiyorum. Umarım ulusal ve yerel basında kendileriyle alakalı geliştirmeleri hep beraber okuruz. Brisa.com.tr üzerinden bir blog açarlarsa takiplerimizde daha kolay olmuş olur.

Şimdiden Neşeli Üretimler.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Aksaray, Genel, Google, İstanbul, Turizm0 CommentsViews: 89

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…