Tatilpanosu son dönemlerde yaşadığı sıkıntıları atlatmasıyla beraber yeni bir oluşum içerisine girdi. Yenilenen yapısıyla beraber taahhüt etmiş olduğumuz tarih 26 kasım 2011 tarihinde siteyi yayınlamaya çalışıyoruz. Fakat nasıl bir site ile yayına gireceğimiz konusunda ciddi bir düşünme süresi de karşımızda duruyor. Zamanı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışırken Türkiye’nin de en kaliteli web sayfasının olmasını arzuluyoruz. Bu sebepten ötürü neredeyse her düşünebileceğim dakikalarda daha iyisini düşünmekle geçiriyorum.

İlk öncelik olarak dünyada yayınlanan turizm acentalarını incelemeye karar verdim. Open Directory Project üzerinde listelenmeyi hak eden sitelere giriş yaparak 10 ülkenin turizm acentalarını inceledim. 500den fazla acente sitesini o süreç içerisinde inceleme fırsatı da edinmiş oldum. Bu 500 siteden sadece 10 tanesi ilham verici ve güzeldi diyebilirim. Her ülkede çeşitli furyalar ve karakteristik özellikler bulunuyordu. Müşteri, web yapımcısı ve ODP editörü olarak sitelere farklı bakış açılarıyla inceledim. En sonunda karşıma sıfır tertemiz bir sayfa açarak yeni Tatil Panosu’nu oluşturmaya karar verdim.

onizleme

Sosyal Ağ Atmosferi Olmalı

Twitter ve Facebook’un kullandığı üst cizgiyi turizm ile kesiştirme kararını verdim. Bu üst cizginin zamanla daha işlevsel hal alacağı düşüncesiyle ilk adım üst cizgi oldu. Fakat sadece üst cizgi ve üst cizginin rengi kararı 1 günden fazla sürdüğünü belirtebilirim. Üst cizgiyle beraber sosyal ağ atmosferi içerisinde olsada daha çogunu isteyerek altına küçük bir “Önemli Kampanya” kısımı ekledim. Elimizde turizm sitesi vardı ve portal atmosferinde olmasını arzulasakta mutlaka turizm sitesi atmoferinde olacaktı. Üst kısımın rengini yukarıdaki resimde görüldüğü gibi turkuaz rengi üzerinde yoğunlaştık. Fakat sitede yine genellikle mavinin özellikle açık mavinin hakim olmasını bekliyoruz. Sadece üst kısmıyla ve genel kompozisyonuyla çok fazla zaman harcadık. Bu sebepten ötürü adımları biraz daha hızlandırarak sitenin yayınlanmasından sonra geliştirme faaliyetlerini yaparız diye düşünüyoruz.

Otel Sayfalarının Tamamen Özel Olması

Tatil Panosu 4 ana şablon üzerine kurulmuştur diyebiliriz. Bu şablonlar Anasayfa, Otel Kategorileri, Otel Detay Sayfaları ve İçerik Sayfalarıdır. Otel detay sayfaları genel otel şablonun dışına çıkarak sadece otele özel bir kısım havasına girmesine karar verdik. İlgili otelle alakalı aranılan “TÜM” bilgilerin ilgili sayfa içerisinde yer vererek Tatilpanosu.com üzerinde otel araştırması yapan kişilerin 2. bir siteye girmesine gereksinim bırakmamaya çalışacağız. Eski sisteminde de bunu uygulamaya çalışıyorduk ve bir miktar bu durumu da gerçekleştirdik.

Fakat aklımızdaki her şeyi gerçekleştiremeden sistem değişikliği ile karşı karşıya kaldık. Günümüzde eski birikimlerimizle bunu daha rahat gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Zaten Tatilpanosu.com ‘u sık sık kullanan kişilerle yaptığımız görüşmelerde en sağlıklı yapısında olması için devamlı çalışıyoruz. İşin sadece tasarımsal değil yazılımsal da ayrı ve ağır bir durumu vardır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel, Turizm0 CommentsViews: 59

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…