Türkiye Turizminin 20 Yıllık Hikayesi

Türkiye’de ilk (öncü) web yatırımlarının dev firmalara dönüştüğü, İnternet ile beraber büyüdüklerini söylesek yanlış olmaz. Bu hikayelerin turizmdeki kısmı ise Gezi.net ‘e düşüyor. Ticari talihsizlik serüveni sebebiyle turizmin bilindik markası Gezi.net şu an kapalı.

Gezi.net sahibi Yavuz Tosun turizmle ilgili hayallerini bir köşeye koyduktan sonra emeklilik süreçlerini yaşıyor. Yavuz abi ile yaptığımız son kritikte Gezi.net ‘i tam anlamıyla satışa konulmasına karar verdik. Çünkü; Yavuz Tosun için turizm açılmamak üzere kapandı.

Benim için dramatik bir durum. Nitekim 2008 yılından bu yana kadrosunda yer aldığım dönemin efsanesi, ilgili dönemde Türkiye turizminin kalbi Gezi.net satılıyor.

Ah O Eski Yıllar

Gezi.net için Yavuz Tosun’un süreci çok iyi yönettiği yıllardı 2005 ila 2012 yılları arası. Tur konusunda tartışmasız liderdi; hem de tek portaldı. Tüm tur firmaları turlarını gezi.net ‘e ekler ve orada ilgili acenta satış yapardı. Yine aynı şekilde “Şehir Otelleri” konusunda da tek ve rakipsizdi. Şehir otellerine rezervasyon talepleri gelir ve direk Otelden Rezervasyon mantığı sağlanırdı. Uzun uzun yıllar şehir otelciliği konusunda Türkiye bilgi ihtiyacını ve rezervasyon imkanını Gezi.net sağladı.

Ets Tur, Bam Tur, Anı Tur, Jolly Tur gibi büyük turizm firmaları henüz “Kurumsal Site” anlayışındaydı ve online otel satışı hem Türkiye’de hem Dünyada popüler değildi. Tam o dönemde Gezi.net tüm acentaların online platformu olarak devam etti.

Kadıköy

İstanbul’da en çok sevdiğim, İstanbul’da en uzun süre yaşadığım semt. Gezi.net bir Kadıköy markasıydı.

Gezinet Nerede Hata Yaptı?

Turları Bırakmak ve Turlarla İlgili Yorgunluk

Turlarla ilgili ölçülemez bir satış sistemi vardı. Telefon ve Online Taleplerin tur firmasına iletilmesi maalesef ölçümlemeyi ve satışı anlamayı zorlaştırıyordu. Bir de iş yükü fazlalığı sorunun temeliydi. Otomatik mekanizma kurma sürecine girmemek ve turları tamamen bırakmak Gezi.net için en dramatik hatanın başlangıcıydı. Lider olduğu alanda geri adım atmıştı.

Kaliteli Sayfalarını Kapatmak

Yüksek ziyaretçili bir çok faydalı ve orjinal içeriği vardı. Gezi.net aslında içerik kütüphanesiydi. Her site değişikliğinde yeni tasarıma uyduramadıkları sayfaları kapatmış ve bir noktada gezi rehberi anlayışından çıkmıştı. Son olarak Turint ile anlaştık ve en önemli içerik sayfalarını da kapattık.

Şehir Otelciliği Liderliğinden Tatil Otelciliğine

Gezi.net olarak Yurtiçi ve Yurtdışı tur lideri + Şehir otelciliği lideriydik. Bu uzun süre boyunca Gezi.net için herşey çok pozitifti. Fakat; Tatil Otelciliğine giriş yapması olumlu sonuç verse de gün sadece 24 saatti. Bu sebeple Tatil Otelciliği Satış Yükü ve Sitresi yüzünden Tur başta olmak üzere şehir otelciliği arka plana düştü.

O kadar uzun zaman geçtikten sonra insan bunları sonra sonra anlayabiliyor.

Gezi.net Domaini Satılık

İlgili domain için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel, İstanbul, Turizm0 CommentsViews: 151

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…