2006 veya 2007 yıllarında İnternet’in daha yaygın hale gelmesiyle beraber aynı otele daha fazla ödediğimiz daha belirgin bir hal almıştı. Bu durumun iç piyasada oluşturmuş olduğu hoşnutsuz durumu çözebilmek için “Erken Rezervasyon” sistemi Türkiye’de de yaygın hale getirilmesi için kampanyalar düzenlenmeye başladı.

Kampanyalar turizm bakanlığı eliyle olmaktaydı ve tüm meralarda “Erken Rezervasyon” nedir, faydaları nasıl olur detaylıca anlatılmaktaydı. O dönem NTV Haber kanadında bakanlıktan gelen basın davetine iştirak edememiş ama basın toplantısını yakından takip etmiştim. Şunu dediğimi hatırlıyorum;

Bu muhteşem bir olay, erken gelen ödemelerle otel sezona hazırlanır ve misafirler daha uygun fiyata tatil yapar.” demiştim. O dönem bağlantılı olduğum tüm acentalarda Erken Rezervasyonu teşvik edici olmuş ve menüde mutlaka yer almasının gerektiğini belirtmiştim.

Tüm acentalar temkinliydi. Fakat; 2011 yılına geldiğinde otellerle yapılan kontratlarda gelen rezervasyonların dönemine göre indirim tanımlanmış ve gerçek anlamda misafirler için indirim yansıtılmıştı. Aynı dönem sektör lideri Ets Tur menüsüne Erken Rezervasyon Otelleri linkini eklemişti.

2011 Yılı Etstur.com

O günden bu yana aynı linkle Erken Rezervasyon Otellerini yayınlamaya devam ediyor.

https://www.etstur.com/Erken-Rezervasyon-Otelleri

Tatil.com ‘da Erken Rezervsyon Süreci

Tıkır Tıkır Tatil, Anında Tatil” sloganı ile sektörün başlıca firması Tatil.com hemen hemen herkesten önce Erken Rezervasyon’u benimsemişti. 2006 yıllarında “Promosyon” etiketi 2007 yılında artık “Erken Rezervasyon” oldu ve aynı şekilde günümüze kadar geldi. Uçak bileti konusunda o dönemlerde çok iyiydi sonra nedense o alanda geri çekilmişti. Tatil.com için en dramatik alan belki de bu olabilirdi.

2007 Yılı Tatil.com

https://www.tatil.com/erken-rezervasyon-otelleri

Gezi.net Erken Rezervasyon Hikayesi

6 ay Son Dakika Fırsatları, 6 Ay Erken Rezervasyon ah o bitmeyen “Erken Rezervasyonda Son Gün” yıl içerisinde muhtemelen 10 civarı son gün olurdu. Gezi.net Ailesi olarak tüm sektördeki rakiplerimizden bir kaç adım hep önde olduk. Bu hem tasarım hem işlevsellik hem de günümüzü yakalama için geçerliydi. Bu durum Yavuz Tosun öncülüğünde de Erken Rezervasyon konusunda öyle oldu. İlk kullananlardandık ve pazarlama aracı olarak en iyi verimi alan acentalardan birisiydi.

http://gezi.net/

Tatil Vitrini ve Erken Rezervasyondaki Öncülüğü

2008 yılında Mehmet Demir ‘de bu akıma “Erken Rezervasyon Şöleni Başladı” diyerek katılmış, hali hazırda “Fırsat Otelleri” mantığını geliştirmişti. Tatil Vitrini tatil otelleri konusunda agresif pazarlama stratejisini Erken Rezervasyon’da da göstermişti ve kendileri için oldukça pozitif sonuçlar doğurmasını sağlamıştı.

https://tatilvitrini.com/oteller/erken-rezervasyon-otelleri

Tatil Sepeti Erken Rezervasyon Süreci

Türkçe İnternet’te turizm alanında üyelik sistemini en iyi yöneten firmaydı. Üyeleri için güzel kampanyalar yaptı ve çizgisi hep aynı kaldı. Erken Rezervasyon çalışmasına ilk başlayan firmalardandı. Ets Tur 2011 yılında bu alanda bir çalışma yaparken Tatil Sepeti 2007 yılında Erken Rezervasyon’a hazırdı.

https://www.tatilsepeti.com/erken-rezervasyon-otelleri

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Turizm0 CommentsViews: 102

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…