Bir asker olarak yani bu yazıyı yazarken bir asker olarak (Şubat 2015) izin dönüşü düşünce ikliminin ne kadar sıkıntılı olduğundan bahsetmek istiyorum. Bir kaç gün sonra askerliğe devam edip bazı şeyleri tekrar yaşayacağım. Severek ve istiyerek “sıra bizde” düşüncesiyle gitmiş olduğum askerliğe nedense ilk gidişimde ki heyecan, merak ve istek şu an için yok. Kara Harp Okulu. Daha öncesinde KHO veya Kara Harp Okulu gibi kelimeler pek anlam dolu olduğu söylenemez. Dünyayı başka bir pencereden görmek.

110 < 55

Tamamlanan 110 gün var arkamızda tamamlanması gereken ise 55 gün. Normal sivil hayatta 55 gün dediğimiz süre aslında çok uzun değil. Yani aynı düzlemde ise yaşantılar bu düzlem üzerinde geçen süreç aslında çok uzun olmuyor. Bu yüzden uzun bir hayat yaşadım diyebilmesi için bir insanın monotom bir hayat düşünmemelidir. 55 gün öyle ya da böyle bitecek, bitecek ve bizler kendi düzenimize devam edeceğiz. Askeriye de ise bir şekilde sistem hep aynı şekliyle devam edecek. Binlercesi geliyor ve gidiyor, değişen ise hiç bir şey.

Ankara Metrosu

İzne ilk çıktığım gün bir süre Kızılay’da gezindikten sonra direk AŞTİ’ye gidebilmek için Kızılay Metro durağından Metro’ya binerek AŞTİ’ye doğru yol aldım. Elimde çantam, aklımda sivil hayatın nasıl bir şey olduğuna dair ipuçları. Acaba arkadaşlarım veya eski sivil hayatımdaki düzen ne kadar değişmişti. Bunlar vardı ve o dakikalarda metroda bulunan insanları ufaktan seyrim. Saçları uzun, küpeli, sakallı yani farklı farklı renkten tipler. Bunların bazıları ekonomik durumu iyi oldukları için askere gitmediler. Fakat ekonomik durumu iyi olmayan bazı kişiler ise askerdelerdi. Sadece babalarından veya kendi ticari kabiliyetleri iyi olmasından dolayı “Bedelli Askerlik” uygulamasından yararlanmışlar ve askere gelmemişlerdi. Fakat madolyanın diğer tarafında ise durum ekonomik durumu iyi olmadından dolayı askerlik yapanlar. İşte o askerlik yapanlar büyük şeyler yapıyorlar. Büyük fedakarlıkta bulunuyorlar. Askerlik 18.000 TL bir bedelin karşılığı olabilir mi? OLAMAZ.

Sıra bizde diyip insanlar bir taşın altına elini koymalı. Yoksa olmaz bu iş. Kimseye kızmak eleştirmek veya bedelliden yararlanacaktım fakat tutmadı diyerek üstelemek istemiyorum. Birilerine dava açıp hakkımı aramak gibi bir gayem, işleyen demire pas atmak kabulünde değilim. Sistem güzel işliyordur. Düzen bozulmayacaktır. Fakat bedelli askerlik düzene tam hassas bölgesinden bir darbedir. Sivil hayatta bu darbeyi nede güzel anlıyor insan. Askerliğin bir bedeli olamaz. Bedelli askerlik “Gayri Müslimler” için uygulanan bir şeydir. Asla bir müslüman “Bedelli Askerlik” hizmetinden yararlanamaz.

Metro’da görmüş olduğum tipleri çekip bir kenara sormak isterdim, “Acaba bedelli askerlikten yararlandınız mı?” belkide yararlanmadılar. Fakat hislerin yararlanmış olma durumlarının fazla olduğuna dairdi. Belkide henüz askere hiç gitmemiş olabilirler. Asker de bir çok şey sistemli. Gitmeden önce tertipli düzenli gittim. Heyecan ve merak vardı. Sıra bende dediğimi hatırlıyorum. Fakat şu an tüm dostlarım bu bedelli askerlikten yararlandı. Kendi yaş gurubum da askerlikle alakalı ertelemesi olan herkes yararlandı. Onlara kızıyorum sıra onlardaydı fakat gelmediler. Kendi bölümde 200 kişinin yapacağı işi 70 kişi yapıyor. Ben ise rapor almama rağmen tüm yoğun işlerim arasında askere gidiyorum. Ertelemeden sıramı kabul ederek onurla.

Çözümde görev almayanlar, sorunun bir parçası olurlar.

Askerlik Sonrası İçin Yoğun Yenilikler

Öncelikle askerlik nedeniyle ertelediğim bazı önemli adımlar vardı hayatımda. Hep bir gün askerlik yapacağımı biliyordum. Bedelli askerlik elbette bende bekledim. Fakat şu an askerliğin bitiş aşamasında iyi ki askere gelmişim diyebiliyorum. İstanbul’da çalıştığım süreçleri yoğun kabul eder ve 2005 – 2008 yılları arasını ise inanılmaz yoğun olduğunu sohbetlerimde belirtirdim. Fakat ben askerlik sürecimde şunu anladım ki hiç yoğun çalışmamışım. Yoğun çalışmanın yanına yaklaşmamışım. Bazı ufak tefek adımları yoğun çalışma olarak kabul ettim. Eğer şu 110 günlük zamanda harcadığım eforu bu yıllar arasında harcamız olsaydım her hangi bir diliminde şu an ki düzenim bir hayli farklı olurdu.

Şimdi yoğun çalışmanın ne demek olduğunu biliyorum. Bu süreçten sonra yeni İstanbul sayfasında çalışma şeklimi tamamen değiştircem. Gerçekten çok yoğun çalışacağım. Öncelik olarak iş konusunda Sevgili abim, Haber Odası İmtiyaz Sahibi Altan Alkan ile görüşmemiz oldu. Tekrar “Haber Odası” bünyesinde görev alacağım. Askerlik sonrası için bu önemli adımımı atmak beni ne denli mutlu ettiğini bilemezsiniz.

Askerlik sonrası için diğer önemli adımım ise ertelediğim bazı ortaklıklar olacak. Gerçek anlamda projelere gerçek anlamda ortaklıklardan bahsediyorum. Bunların gerçekleştirilme zamanı çoktan geçmiş olan şeylerdi.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Paylaşın

By Categories: Genel, İstanbul0 CommentsTags: Views: 52

Katılın

Makalelerden Haberdar Olun…