Haber Sitelerine Önlem Alınmalı

Mar 30th, 2011 | By | Category: Genel, Özgürlük

Türkiye içerisinde yayın yapan gazete, televizyon ve diğer basın yayın organlarına ait web siteleriyle beraber sadece İnternet üzerinde yayın yapan haber sitelerine genel olarak düzenleme getirilmesi şart. Türkiye’de habercilik anlayışının menfaat, ideoloji veya siyasi görüş üzerine kuran haber siteleri çok iyi çalışmayan kuramlarıyla Türk insanının nasıl düşünmesi gerektiğine karar vermeye çalışıyor. Bu durumu ise “yorumlar” üzerinden gerçekleştirme sevdası içerisindeler. Bunun analizleri ve kanıtlarıyla beraber çözmüş, haber sitelerinin genel özelliklerini sıralamış durumdayım.

Haber Sitelerinde Yorum Özelliği Kaldırılmalıdır

RTÜK tarzında yeni bir organla basın ve yayın üzerine kurulu web sayfaları için bir üst kademe konmalı ve bu kademe aracılığıyla haber sitelerinin menfaat adına kullanılması önlenmesi gereklidir. En başta tüm yazılan yorumlara RTÜK özel erişim şifresi ile tamamına erişebilmeli ve bu yorumların yayınlanıp yayınlanmama nedenlerini görebilmelidir. Nitekim bu konular fazlaca meşakkatli olacağı için “İnternet Basın ve Yayın Üst Kurulu” tarafından tüm basın ve yayın sitelerinde haberlere yorum özelliği kapatılmalıdır.

Bu kuram İnternet’in özgürlük anlayışına ters olsa da uygulanması gereklidir. Biraz önce bir haber hakkında yorum yazayım istedim. Bu istek yılda bir kez gelir ve o da bu gece “Haber Türk” gazetesine ait www.haberturk.com adresinde gerçekleşti. Haberi okuyup kendi görüşlerimi yazdım, yayınlanmadı. Şaşırdım!

Nitekim kendi görüşlerini muhtemelen uymayan haberi yayınlamamışlardı. Aynı şekilde benim zıt görüşüm olan bir yorum benim yazılarımda ki ağırlığın kısa bir hesapla 10 kat ağırı olup yayınlanmıştı. Bu yanlıştı! Ben yanlış olan şeyleri sevmem, düzeltilmesi gereken bir durum. Türkiye’de ki tüm İnternet basını hangi yorumları ne gerekçe ile yayınlayıp yayınlamadıklarını açıklamalıdır.

Haber Siteleri Kendi Yorum Sözleşmesi Maddelerle Oluştursunlar

Herkes güzelliği kendi düşünce iklimine göre yorumlayıp canının istediklerini yayınlayıp, istemediklerini yayınlama lüksüne sahip değildir. Nitekim basın özgürlüğü “-istediğime laf geçiririm” özgürlüğü kesinlikle değildir. Ben ülkesine aşık olan birisi olarak ülke adına yüzlerce hedefleri olan ve bu hedefler üzerinde çalışan vergisini veren birisiyim. Saygınlığımı cesaretim de ve kimsenin gidemediği noktalara giderek elde etmeye de çalıştım. Bir çok yazıma terör örgütleri başta olmak üzere çeşitli kurumlardan saldırılar geldi, fakat yılmadım. Şu aralar sessizliğimde sinsemde bu durum gelecek adına asla silinmeyecektir.

Ben sadece doğruları severim.

Türkiye sevgisinden başka bir düşünce sistemi içerisinde bulunmayıp, en doğru düşünce bulutunu da ülke sevgisi olduğunu ülke için doğru olanın doğru olduğunu kabul ederim.

Meclise Yönerge Sunulmalı

İnternet basınının yorumlar konusunda ki tutumundan ötürü vakit kaybetmeden TBMM’ye hemen yönerge sunulmalı ve Meclisin bu konu üzerinde bir karar vermesi sağlanmalıdır. Haberlere yorumları tamamen engellemenin “özgürlüğün özüne aykırı” geleceği düşünülerek tüm yorumların silinmeden yayınlanan ve yayınlanmayan yorumlara İnternet Basın ve Yayın Üst Kurulu tarafından “-Neden?” sorusunun sorulmasına yetki verilmelidir.

2 comments
Leave a comment »

  1. Merhaba Tahir Kardeşim
    Seninle uzun süredir tartıştığım, Seninse Vatan sevginin ve milliyetçi ruhunun ağır bastığı için ısrarla reddettiğin ve böyle değil dediğin şey Haber Türk’ e yorum yazamayınca ortaya çıktı. Umarım birlikte yaptığımız fikir alışverişinde ki bazı zaman ters düşmelerimizi ve söylediklerimi bir nebzede olsa anlamışsındır.
    Saygı ve Hürmetlerimle

  2. Merhaba Kamil’im,

    İnsanlar doğrularıyla kurdukları ideolojiler haricindeki ideolojilerin doğrularını kabul etmemeleri, doğrunun özüne aykırıdır. Haber sitelerinde durumun farkındaydım fakat bu ilk defa başıma gelmiş ve şaşırmış durumdayım.

Leave Comment